Callicarpa bodinieri - pięknotka Bodiniera

Callicarpa bodinieri - pięknotka BodinieraPochodzenie: Rośnie dziko w Chinach. W Polsce uprawiana od niedawna i nie wszędzie dobrze zimuje (nie polecana do sadzenia w Polsce wschodniej).

Dekoracyjność: Głównie jesienią - fioletowe owoce i czerwone liście.

Opis: Krzew dorastający do 2 m, silnie zagęszczający się w dobrych warunkach. Liście jajowate, przebarwiające się jesienią na żółto. Kwiaty niepozorne, liliowe. Kwitnienie w lipcu. Główną ozdobą krzewu są kuliste, błyszczące owoce, początkowo zielone, przebarwiające się jesienią na fioletowo. Owoce zebrane są w gęste grona. Pozostają długo, nawet na bezlistnych na gałązkach.

Wymagania: Dobrze rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych. Ma duże wymagania cieplne. Musi być sadzony w miejscu zacisznym i osłoniętym. W mroźne zimy często przemarza, ale po przycięciu ładnie odbija. Najlepiej kwitnie i owocuje w miejscu słonecznym. Przed zimą warto krzew okrywać, szczególnie 2-3 lata po posadzeniu (ściółkowanie podłoża wokół krzewu, kopczykowanie tuż nad ziemią i okrycie pędów chochołem ze słomy, agrowłókniny lub tektury). Cięcie ograniczamy jedynie do uformowania krzewu w pierwszych latach po sadzeniu. Warto posadzić kilka krzewów obok siebie, ponieważ kwiaty zapylane są krzyżowo.

Zastosowanie: Pięknie wygląda sadzony w grupach po kilka. Gałązki z owocami są pięknym dopełnieniem jesiennych kompozycji do wazonu.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera