Castanea sativa - kasztan jadalny

Castanea sativa - kasztan jadalny w Czarnogórze Castanea sativa - kasztan jadalny, jesienne łupiny owocówOpis: Długowieczne, szybko rosnące drzewo, dorastające w naturalnych warunkach do 30 m, w uprawie dorasta do 20 m. Wytwarza niską, regularną koronę. Kora u starszych okazów silnie spękana. Liście pojedyncze (w odróżnieniu od kasztanowca), wydłużone, silnie ząbkowane na brzegach, późno rozwijają się wiosną, jesienią są żółtobrązowe. Kwiaty pachnące, rozdzielnopłciowe, w postaci zielonożółtych kłosów, żeńskie znajdują się u podstawy kłosa. Kwitnienie bardzo późne, dopiero w VI-VII. Owoce to brązowe orzechy z zebranymi na szczycie resztkami słupka. Owoce dojrzewają jesienią. Orzechy są schowane po 1-3 sztuki w zielonej, silnie kłującej łupinie. Owoce jadalne. W naszym klimacie dojrzewają tylko w latach, gdy wystąpi wczesna ciepła wiosna i długa jesień.Castanea sativa - kasztan jadalny, kwiaostany męskie

Występowanie: Rośnie dziko w cieplejszych rejonach Europy (lasy kasztanowe w krajach śródziemnomorskich oraz w Europie Zachodniej). W cieplejszym klimacie uprawiany jako drzewo owocowe już za czasów starożytnych Rzymian.

Na zimę młode kasztany należy okrywaćWymagania: Najlepiej rośnie na gliniastych, żyznych glebach, choć znosi też gleby słabsze, nawet piaszczyste. Nie lubi gleb zawierających wapń. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych. Źle znosi przymrozki, w mroźne zimy młode osobniki mogą przemarzać. Dlatego też warto przed nastaniem mrozów okryć takiego młodziaka włókniną albo matą słomianą. Ja mam w ogródku kasztana już kilka lat, co roku go okrywam, co na razie nie nastręcza większych problemów. Kasztan rośnie świetnie i ma się bardzo dobrze. Dobrze znosi warunki miejskie. 

Dekoracyjność i zastosowanie: Oryginalne drzewo o ładnej koronie i ciekawych owocach. W Polsce stosowane jako roślina amatorska, głównie w kolekcjach dendrologicznych. W krajach zachodnich kasztany są przysmakiem.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera