Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistny

Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistny, owocePochodzenie: Japonia, Chiny

Dekoracyjność: Podstawowe pnącze ozdobne z owoców. Szczególnie dekoracyjne są okazy żeńskie. Owoce - początkowo żółte, jesienią i zimą - czerwone. Jesienią i zimą owoce tworzą barwne girlandy, widoczne z daleka (zdjęcie na dole artykułu). Liście przebarwiają się jesienią na piękny, złotożółty kolor.

Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistnyOpis: Pnącze dorastające do 12 m, z bardzo silnymi, owijającymi się pędami. Pędy z białym rdzeniem w środku. Pączki z kłującymi łuskami. Liście nieduże, łopatkowate, z krótkim wierzchołkiem, pięknie przebarwiające się jesienią na żółto. Kwiaty niepozorne, bez znaczenia zdobniczego, osadzone w katach liści, żółto zielone, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kwitnienie w V-VI. Roślina dwupienna. Owoce – wielkości ziarna grochu, początkowo żółte kuliste torebki, które po rozchyleniu się ukazują nasiona w czerwonych osnówkach (X-XII, czerwone nasiona często wiszą nawet do wiosny, choć są chętnie zjadane przez ptaki).

Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistny, okaz żeński z licznymi owocamiWymagania: Gatunek tolerancyjny w stosunku do światła i gleby, najlepiej jednak rośnie i przebarwia się na stanowiskach słonecznych. Może rosnąć nawet na ubogich suchych glebach. Na glebach żyznych rośnie bardzo szybko i jest trudny do okiełznania. Całkowicie mrozoodporny. Jeżeli chcemy uzyskać barwne owoce, potrzebne jest posadzenie męskiego zapylacza.

Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistnyZastosowanie: Bardzo silne, mocno owijające się pnącze (dławiące podpory – stąd nazwa). Może być sadzony tylko przy bardzo mocnych podporach, przy starych pniach drzew (młode drzewa szybko zagłuszy i utrudnia ich rozwój). Nie nadaje się do małych ogródków ze względu na bardzo silny wzrost (roczne przyrosty nawet do 4 m).

Rozmnażanie: Wysiew nasion po 2-miesięcznej stratyfikacji (na wiosnę lub jesienią), odrosty, sadzonki korzeniowe. Daje liczny samosiew. 


Inne drzewa i krzewy:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera