Chaenomeles speciosa – pigwowiec okazały

Chaenomeles speciosa – pigwowiec okazały


Pigwowiec tworzy szeroki krzew
Pigwowiec tworzy szeroki krzew

Chaenomeles speciosa – pigwowiec okazały jest dekoracyjnym i pospolicie sadzonym w terenach zieleni krzewem. Ma ciekawy pokrój, wiosenne kwiaty, błyszczące liście długo utrzymujące się na roślinie oraz duże żółte owoce.

Chaenomeles speciosa - pigwowiec pośredni, kwiaty
Chaenomeles speciosa – pigwowiec pośredni, kwiaty

Pochodzenie i opis

Pigwowiec okazały rośnie dziko w Chinach i Japonii. Jest rozłożystym krzewem o wysokości do 2 m (po latach szerszy niż wyższy). Liście ma błyszczące, skórzaste, ostro piłkowane, z wyraźnymi przylistkami. Jesienią liście nie przebarwiają się, lecz opadają zielone. Pędy są zaopatrzone w liczne, dość długie ciernie. Wiosenne młode przyrosty są zaczerwienione. Kwiaty są szkarłatnoczerwone, zebrane po kilka w pęczkach. Kwitną pędy 2-letnie i starsze. Pąki kwiatowe tworzą się jesienią poprzedniego roku. Kwitnienie w IV-V, przed rozwojem liści.

Chaenomeles speciosa - pigwowiec pośredni, owoce
Chaenomeles speciosa – pigwowiec pośredni, owoce

Owoce dojrzewają jesienią, wyglądają jak małe jabłuszka. Są bez szypułek, dlatego trudno oderwać je od pędu. Mają kolor żółty lub zielony, są twarde, przyjemnie cytrynowo pachną. Owoce zawierają dużo witaminy C.

Wymagania

Chaenomeles speciosa – pigwowiec okazały lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. W miejscu ocenionym słabiej kwitnie i owocuje. Nie jest wymagający co do gleby, może być przeciętna, nawet sucha i jałowa. W surowe zimy przemarza, ale odrasta po ścięciu. Nie znosi przesadzania, gdyż ma płytki system korzeniowy i słabo rozgałęzione korzenie. Doskonale znosi warunki miejskie. Jest odporny na choroby i szkodniki.

Pigwowiec rozmnażamy przez wysiew nasion po stratyfikacji, sadzonki zielne latem i korzeniowe zimą.

Zastosowanie

Pigwowiec stosujemy do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Można z niego tworzyć formowane i nieformowane żywopłoty ozdobne i obronne. Owoce są cenione w przetwórstwie, robi się z nich dżemy, konfitury, galaretki, nalewki. Można też dodawać plasterki do herbaty, podobnie jak cytrynę. Kwiaty są miododajne. Gałązki z rozwijającymi się kwiatami pięknie wyglądają w wazonie, szczególnie w kompozycjach japońskich (ikebana).


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne