Rosa multiflora – róża wielokwiatowa

Rosa multiflora – róża wielokwiatowa


Pochodzenie i opis
Rosa multiflora - róża wielokwiatowa
Rosa multiflora – róża wielokwiatowa

Rosa multiflora – róża wielokwiatowa ma bujny wygląd dzięki dużej ilości pędów i liści. Tworzy długie pędy, przez co przypomina róże pnące. Ma ładne delikatne, liczne kwiaty oraz liczne czerwone owoce na jesieni i zimą.

Rośnie dziko w Chinach, Korei i Japonii. W Polsce rośnie często zdziczała, ponieważ łatwo się rozsiewa.

Jest krzewem bardzo szybko, ekspansywnie rosnącym. Dorasta do kilku metrów.

Pędy ma wiotkie i długie. Pędy przewisają, gdy krzew rośnie swobodnie lub pną się gdy jest posadzony przy podporze. Liście są drobne, typowo dla róż pierzasto złożone. Utrzymują się na pędach do późnej jesieni. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo.

Kwiaty są nieduże, pojedyncze, białe lub lekko zaróżowione, zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnienie jest obfite, w VI-VII. Kwiaty delikatnie miodowo pachną.

rosa multiflora
Kwiaty róży wielokwiatowej

Owoce są drobne, czerwone. Pojawiają się na roślinie późnym latem i jesienią. Pozostają na krzewach nawet do wiosny.

Rosa multiflora - róża wielokwiatowa
Owoce róży wielokwiatowej
Wymagania i uprawa

Jak wszystkie róże potrzebuje do dobrego wzrostu i kwitnienia stanowiska słonecznego. Poza tym jest niewybredna. W mroźne zimy przemarza, dlatego lepiej ją kopczykować u podstawy. Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze miejskie. W małych ogrodach wymaga przycinania, najlepiej tuż po kwitnieniu, w II połowie lipca, ponieważ pod koniec lata róża ta tworzy pąki kwiatowe na następny rok.

Rozmnażanie

W miarę łatwo uzyskamy nowe rośliny przez odkłady poziome. Długi pęd przyginamy, lekko przysypujemy ziemią i przymocowujemy metalowymi haczykami (tzw. kulkami). Wykonane w ten sposób odkłady powinny się ukorzenić do następnej wiosny.

Można sporządzać też sadzonki półzdrewniałe latem lub zdrewniałe późną jesienią.

Wysiew nasion wymagał będzie od nas więcej czasu. Nasiona najpierw muszą przejść kilkumiesięczną stratyfikację. Ponadto uzyskamy w ten sposób rośliny różniące się od rośliny matecznej.

Zastosowanie

Róża wielokwiatowa świetnie nadaje się do okrywania płotów, ale wymaga przywiązywania do podpór. Można z niej robić nieformowane żywopłoty obronne (obecność kolców). Jest doskonałym gatunkiem do obsadzania skarp. Ze względu na niewielkie wymagania jest chętnie stosowana w zieleni miejskiej, w parkach, zieleńcach, zieleni osiedlowej. Ładnie komponuje się w ogrodach naturalistycznych.

Owoce są cennym pokarmem dla ptaków.

Jest to jeden z podstawowych gatunków stosowanych w szkółkarstwie ozdobnym jako podkładka pod róże wielokwiatowe i pnące. Od róży wielokwiatowej wywodzi się też cały szereg odmian pnących drobnokwiatowych oraz róż z grupy wielokwiatowych.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne