Quercus petraea, Quercus sessilis - dąb bezszypułkowy

Quercus petraea - dąb bezszypułkowyDekoracyjność: Drzewo o kształtnej koronie i liściach przebarwiających się jesienią na żółto i brązowo.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w prawie całej Europie, w Polsce znacznie rzadszy od dębu szypułkowego, szczególnie nieliczny w Polsce północno-wschodniej. Jest drzewem dorastającym do ok. 30 metrów. W przeciwieństwie do dębu szypułkowego tworzy wysoko ugałęziony pień, wyraźnie widoczny prawie do wierzchołka. Liście ma w zarysie podobne do dębu szypułkowego - z licznymi okrągłymi klapami, skórzaste, jednak mają one znacznie dłuższy ogonek i są bardziej wydłużone, rozwijają się wiosną jeszcze później niż liście dębu szypułkowego. Żołędzie prawie siedzące, bez szypułki (stąd nazwa), wydłużone ale nie prążkowane. 

Wymagania i uprawa: Jest mniej wymagający od dębu szypułkowego, szczególnie w stosunku do gleby - dobrze rośnie nawet na słabych, jałowych glebach. Gatunek wybitnie światłolubny, tylko w młodości znosi niewielkie ocienienie.

Rozmnażanie: Wysiew żołędzi jesienią lub wiosną po stratyfikacji

Zastosowanie: Zdecydowanie rzadziej stosowany w nasadzeniach parkowych i ogrodowych niż dąb szypułkowy, ale zastosowanie podobne.


Inne artykuły o dębach:

Dąb (Quercus) 

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

Dąb czerwony (Quercus rubra)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera