Carpinus betulus - grab pospolity

Carpinus betulus - grab pospolity, doskonałe drzewo na żywopłoty strzyżoneDekoracyjność: Liście przebarwiające się jesienią na złoty kolor, gładka kora z jasnymi smugami.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko prawie w całej Polsce, tworzy w połączeniu z dębem grądy. Dorasta do 20 metrów. Ma krótki pień i niską, gęstą, kształtną koronę. Kora jest charakterystycznie jasno smugowana, starsze okazy mają korę silnie żłobioną. Liście owalne, charakterystycznie ząbkowane, jesienią żółte, suche często pozostają na roślinie aż do wiosny. Owoce bardzo charakterystyczne - małe orzeszki zaopatrzone w tróklapowe skrzydełko. Owoce zwisają w długich owocostanach.

Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie na żyznych, głębokich, dostatecznie wilgotnych, wapiennych glebach. Doskonale znosi zacienienie, podobnie jak buk. Przesadzanie znosi tylko w młodości, starsze graby należy sadzić z dużą bryłą ziemi. Doskonale znosi strzyżenie, ładnie zagęszcza się od dołu i wydaje liczne odrosty z korzeni. Na wiosnę mocno "płacze", dlatego nie należy ciąć grubych konarów wczesną wiosną.

Rozmnażanie:Wysiew wiosną stratyfikowanych orzeszków.

Zastosowanie: Jedno z najlepszych drzew na strzyżone żywopłoty (obok buka i klonu polnego). Doskonały, obok buka na żywopłoty w miejscach silnie zacienionych. Stare okazy pięknie prezentują się pojedynczo, jako solitery. Drewno grabowe jest bardzo ciężkie i twarde (stąd określenie "zgrabiały"). Owoce są przysmakiem grubodziobów. 


   Carpinus betulus - grab pospolity, charakterystyczna kora starych okazów.     Carpinus betulus - grab pospolity, liście    Carpinus betulus - grab pospolity, kwiatostan    Carpinus betulus - grab pospolity, owocostan     Grubodziób uwielbia orzeszki grabowe  

 Podobne artykuły:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera