Acer palmatum - klon palmowy

Acer palmatum - klon palmowyDekoracyjność: Jedno z najpiękniejszych drzew sadzonych w naszych ogrodach i parkach. Ma wyjątkowo egzotyczny wygląd i nie da się obok niego przejść obojętnie. Jest ozdobny przede wszystkim z mocno powcinanych, różnobarwnych liści, ale też bardzo często z kolorowych skrzydlaków. Jest niestety bardzo wrażliwy i niepolecany początkującym ogrodnikom.

Acer palmatum - klon palmowy, barwne owocePochodzenie i opis: Rośnie dziko w górach Korei, Chin i Japonii. Jest wolno rosnącym, wysokim krzewem lub niewielkim drzewem. Pędy często przewisają. Liście najczęściej głęboko klapowane, bardzo różne w kształcie i barwie w zależności od odmiany. Najwięcej jest odmian o liściach przez cały sezon czerwonych lub żółtych, są też odmiany zielone, pomarańczowe, dwubarwne. Owoce (skrzydlaki) małe, rozwarte, często ładnie zabarwione i stanowiące akcent dekoracyjny.

Wymagania i uprawa: Jeden z najbardziej wrażliwych i wymagających klonów. Wymaga gleby żyznej, stale lekko wilgotnej, kwaśnej. Po posadzeniu i przed zimą wymaga ściółkowania. Najlepiej rośnie w miejscu dostatecznie wilgotnym, zacisznym, na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie znosi upałów i suszy, w takich warunkach bardzo szybko zasychają mu liście i roślina zamiera. W ostre zimy przemarza. W pierwszych latach po posadzeniu wymaga na zimę okrywania np. agrowłókniną lub chochołem ze słomy oraz ściółkowania gleby.

Rozmnażanie: Wysiew skrzydlaków lub sadzonki.

Zastosowanie: Obok różaneczników i azalii podstawowy gatunek do ogrodów japońskich. Dobrze wygląda też jako tło ogrodów wrzosowiskowych i skalnych. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, w których zapewnimy mu odpowiedni mikroklimat. Ładnie prezentuje się nad oczkiem wodnym lub strumieniem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera