Sophora japonica (Styphnolobium japonicum) - perełkowiec japoński, sofora, szupin

Sophora japonica - perełkowiec japoński, soforaSophora japonica `Pendula` -  perełkowiec japoński odm zwisającaDekoracyjność: Ładne ciemnozielone liście, które pozostają na drzewie do listopada i opadają nie zmieniając barwy, pachnące białe późnoletnie kwiaty, ciekawe "perełkowe" owoce, odmiany o ciekawym zwisającym pokroju.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Chinach i Korei. Jest drzewem o bardzo szerokiej, regularnej koronie. Ma zielone pędy i pierzastozłożone liście podobne do liści robinii akacjowej. Liście są błyszczące i ciemnozielone z wierzchu, od dołu sine, owłosione. Liście rozwijają się późno na wiosnę i bardzo późno opadają (XI). Kwiaty białe, zebrane w wiechy, kwitnienie w VII-VIII, jedna z najpóźniej kwitnących roślin drzewiastych, w związku z tym cenna roślina miododajna. Szczególnie ozdobne są owoce - mięsiste strąki z wyraźnie widocznymi nasionami położonymi między przewężeniami w strąku (wygląda to jak perełki nanizane na nitkę). Owoce dojrzewają w X, u nas rzadko i tylko po długim i ciepłym lecie. Owoce pojawiają się na kilkudziesięcioletnich osobnikach. Cała roślina jest trująca, ale także lecznicza, szczególnie w medycynie chińskiej dzięki zawartości w tkankach rutyny (ma właściwości antyutleniające, uszczelnia naczynia krwionośne). 

Wymagania i uprawa: Wymaga miejsca słonecznego, zacisznego i ciepłego. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i głębokich choć jest bardzo tolerancyjny w stosunku do gleby. Dobrze znosi warunki miejskie - zanieczyszczone powietrze i zasoloną glebę. Niestety nie jest w pełni mrozoodporny, szczególnie młode osobniki, dlatego w Polsce jest gatunkiem amatorskim. 

Rozmnażanie: Wysiew skaryfikowanych nasion wczesną wiosną pod szkłem lub w połowie maja do gruntu (siewki są uszkadzane przez przymrozki), przez sadzonki zielne w VII.

Zastosowanie: U nas drzewo amatorskie sadzone pojedynczo w dużych parkach i w ogrodach botanicznych. Na południu Europy cenne drzewo alejowe, bardzo chętnie sadzona odmiana zwisająca. Roślina miododajna i lecznicza. 

`Pendula` - odmiana zwisająca, dorastająca do 8 metrów. Pięknie wygląda sadzona pojedynczo w dużych parkach, szczególnie nad wodą lub na dużych trawnikach. 

Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera