Cornus alba - dereń biały

Cornus alba - dereń białyDekoracyjność: Krzew ozdobny nawet w stanie bezlistnym - ma piękne czerwone pędy, ponadto zachwyca czerwone zabarwienie liści jesienią. Białe, duże kwiatostany oraz białe kuliste owoce nie stanowią głównej ozdoby krzewu.

Opis: Krzew do 3 m, bardzo rozłożysty (szerszy niż wyższy). Pędy czerwone, błyszczące, widoczne z daleka. Gałęzie pokładają się i zakorzeniają. Liście duże, jajowate, całobrzegie, z równoległym, bardzo wyraźnym unerwieniem, od spodu sinawe.  Kwiaty drobne białe zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitnienie w V-VI. Owoce białe, kuliste.Cornus alba - dereń biały

Wymagania: Najlepiej rośnie na wilgotnych, żyznych glebach, na stanowisku w pełni słonecznym, choć jest gatunkiem bardzo tolerancyjnym i znoszącym słabe gleby i suszę. Jest całkowicie odporny na mrozy. Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze. Dobrze znosi strzyżenie. Młode rośliny w dobrych warunkach rosną bardzo szybko. Odmiany o barwnych liściach rosną wolniej i wymagają lepszych warunków siedliskowych.

Zastosowanie: Sadzony pojedynczo lub w grupach dla czerwonych pędów, jest podstawowym krzewem do nasadzeń parkowych i osiedlowych. Gdy ma dużo miejsca, to tworzy bardzo duże gęste kępy. Może być stosowany do niestrzyżonych żywopłotów. Uprawiany u nas od dawna i często zdziczały. Doskonale nadaje się do nasadzeń miejskich, nawet w pobliżu dużych ulic. Pędy coraz częściej stosowane są jako dodatek do suchych kompozycji.

Rozmnażanie: Sadzonki zdrewniałe, zielne, odkłady, kopczykowanie. Czasami stosowany siew po stratyfikacji.Cornus alba - dereń biały

Odmiany:

  • `Sibirica`- odmiana słabiej rosnąca, pędy jaskrawo czerwone;

  • `Kesselringii` - pędy czarno brązowe, liście brązowawe;

  • `Variegata` - liście z szerokim białym brzegiem;

  • `Gouchaultii` - najmłodsze liście z różowymi brzegami, potem zielone z żółtymi plamami


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera