Corylus avellana - leszczyna pospolita

Opis: Krzew dorastający średnio do 5 m. Wydaje liczne odrośla od pnia. Pędy i liście miękko owłosione, z krótkim, prawie niewidocznym ogonkiem, sercowatą nasadą i piłkowanym brzegiem, lekko klapowane. Liście rozwijają się wcześnie na wiosnę a jesienią przebarwiają się na żółto. Owoce wystające z  listkowatych okryw, osadzone po 1-3. Potocznie nazywane orzechami laskowymi. 

Występowanie: Rośnie dziko w Europie - także w Polsce, w podszyciu lasów.

Wymagania: Gatunek bardzo tolerancyjny, szczególnie w stosunku do światła. Dobrze rośnie nawet w cieniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i dostatecznie wilgotnych, na glebach jałowych i suchych słabiej rośnie i owocuje. Jest dość wytrzymały na miejskie zanieczyszczenia powietrza.

Zastosowanie: Jako roślina ozdobna znaczenie mają głównie odmiany. Gatunek ma znaczenie biocenotyczne - ocienia glebę, daje dobrą ściółkę i owoce. Nadaje się do zadrzewień krajobrazowych, przydrożnych i przeciwerozyjnych.

Odmiany:

  •  `Fuscorubra` - odm. purpurowa - tylko najmłodsze liście są ciemnoczerwone na wiosnę, później   zielenieją. Częściej stosowana jest czerwonolistna odmiana leszczyny południowej (patrz niżej)

  • `Aurea` - odm. złocista - liście są żółte na wiosnę, a potem zielenieją. Odmiana wolno rosnąca. Wymaga stanowiska słonecznego.

  • `Heterophylla` - odm. strzępolistna - liście są głęboko wcinane i mniejsze, owoce drobniejsze

  • `Contorta` - odm. pogięta - pędy i częściowo liście są mocno poskręcane, odmiana wolno rosnąca. Stosowana głównie jako ciekawostka w małych ogródkach przydomowych.

  • `Pendula` - odm. zwisająca


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera