Viburnum opulus - kalina koralowa

Viburnum opulus - kalina koralowaPochodzenie: Rośnie dziko w Polsce w miejscach wilgotnych, chłodnych, lekko ocienionych. Najłatwiej spotkać ją nad rzekami, strumieniami, w wilgotnych zaroślach. W Polsce podlega częściowej ochronie.

Dekoracyjność: Szczególnie ładna jest jesienią, kiedy na pędach czerwienią się owoce podobne do porzeczki czerwonej, a liście przebarwiają się na czerwono. Wiosną ładne białe kwiaty (szczególnie u odmiany sterylnej 'Boule de Neige').

Opis: Krzew lub nieduże drzewo. Dorasta do 5 m. Pędy nagie. Liście gładkie, klapowane, nieco podobne do liści porzeczek, jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty zebrane w baldachowate kwiatostany pojawiają się w V-VI, białe drobne, dwojakiego rodzaju:Viburnum opulus - kalina koralowa, kwiatostan

1. drobne, w środku kwiatostanu - płodne

2. większe, na obrzeżu kwiatostanu - płonne (niepłodne, sterylne)

Owoce czerwone, kuliste, w zwisających baldachach. Dojrzewają VIII-X i często wiszą przez całą zimę. Owoce jadalne, choć najlepiej jeść w formie przetworzonej (surowe mogą wywoływać objawy zatrucia, są przy tym niezbyt smaczne).

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowiskach wilgotnych, chłodnych, lekko zacienionych, najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych. Nie znosi miejsc w pełni nasłonecznionych i suchych, tam mocniej atakują ją szkodniki (głównie mszyce) oraz mączniak i rdze. Najładniej rośnie i owocuje na glebach żyznych, próchnicznych, stale wilgotnych.

Zastosowanie: Do sadzenia w parkach nad wodą, doskonała do nasadzeń naturalistycznych, krajobrazowych. Roślina lecznicza - owoce działają moczopędnie, uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi. Zawierają duże ilości witaminy C, dlatego są stosowne w przeziębieniach, grypie, anginie. Z owoców kaliny można przyrządzać dżemy, galaretki, przeciery.

Odmiany:Viburnum opulus - kalina koralowa, odm. Roseum

'Roseum' ('Sterile', 'Boule de Neige') - odmiana o białych kwiatach niepłodnych (płonnych, sterylnych) zebranych w duże kuliste kwiatostany ("kula śnieżna"). Odmiana ta nie wydaje owoców (brak kwiatów płodnych) i może być rozmnażana wyłącznie wegetatywnie. Odmiana bardzo stara (znana już w XVI w.!), obecnie przeżywa swój renesans.

 

 


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera