Viburnum lantana - kalina hordowina

Viburnum lantana - kalina hordowinaPochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie południowej, Afryce i Azji. Jest to gęsty krzew dorastający do 3 metrów. Wytwarza liczne odrosty korzeniowe, dzięki którym rozrasta się wszerz. Zarówno pędy jak i liście pokryte są grubymi włoskami. Liście owalne, ząbkowane, lekko pomarszczone, szorstkie i grube. Kwiaty drobne zebrane w baldachowate kwiatostany. Kwitną w IV-V i mają bardzo nieprzyjemny zapach. Owoce dojrzewają w VII-IX, początkowo są czerwone, następnie czernieją, często w jednym owocostanie występują i jedne i drugie. Owoce są niejadalne, mogą spowodować wymioty, biegunkę i zawroty głowy. 

Wymagania: Jest gatunkiem mało wybrednym, preferuje miejsca suche, nawet kamieniste i stanowisko w pełni słoneczne. Wymaga gleby z dużą zawartością wapnia. Doskonale znosi warunki miejskie.

Zastosowanie: Sadzona przede wszystkim w zieleni osiedlowej i parkowej ze względu na barwne owoce. Nie powinna być sadzona blisko okien, gdyż kwitnące krzewy mocno i niezbyt ładnie pachną. Owoce stosowane są w medycynie ludowej jako surowiec zielarski.


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera