Pinus mugo - sosna kosodrzewina, kosówka

Las kosodrzewiny w Tatrach Słowackich - szlak na KrywańWystępowanie: Rośnie dziko w górach Europy środkowej i południowej. W Polsce porasta Tatry, Karkonosze, Babią Górę i Pilsko, tworząc tam specyficzne piętro górskie. Jest typową sosną górską.

Opis: Jest to szeroki, wolno rosnący krzew, rzadko drzewo, zwykle kilku pniowe. Ma pokładające się gałęzie, rzadko dorasta powyżej 3 m. Jest to sosna 2-igielna, igły nieco krótsze niż u sosny pospolitej, gęsto osadzone na pędach. Szyszki siedzące, pękate, nieduże.

Wymagania: Gatunek bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki. Jest w pełni mrozoodporny. Rośnie nawet na zupełnie jałowych kamienistych glebach, choć radzi sobie także na glebach stale zalewanych. Jest gatunkiem światłolubnym.Kosodrzewina w nasadzeniu miejskim

Kosówka z bliskaZastosowanie: W ekosystemie ma ogromne znaczenie jako gatunek zabezpieczający przed erozją gleb, przed lawinami oraz do rekultywacji gleb. W ogrodnictwie stosowane głównie miniaturowe odmiany - do sadzenia w ogrodach skalnych, na skarpach, w pojemnikach.

Odmiany:

`Gnom` - odmiana wolno rosnąca, karłowa, o bardzo gęstym ulistnieniu;

`Mops` - bardzo wolno rosnąca odmiana, wybitnie karłowa.


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera