Platanus x acerifolia - platan klonolistny

Platanus x acerifolia - platan klonolistny, z charakterystyczną korą w moro

Platanus x acerifolia - platan klonolistny, liście i owocostany

Opis: Długowieczne drzewo dorastające do 30 m wysokości, z rozłożystą dostojną koroną. Charakterystyczną cechą platana jest odchodząca, łuszcząca się kora (tzw. drzewo z korą w moro). Dlatego pień i konary platana wyglądają różnobarwnie i są widoczne z daleka, szczególnie w stanie bezlistnym. Liście przypominają kształtem klon pospolity, ale dorastają do znacznie większych rozmiarów. Na jesieni przebarwiają się na żółto i brązowo. Kwiaty drobne, niepozorne, zebrane w zwisające kuliste kwiatostany, pojawiają się w V. Owocem jest orzeszek zaopatrzony w szczecinkę, owoce zebrane w zbite, kuliste zwisające na długiej szypułce owocostany. Owocostany utrzymują się na drzewie przez całą zimę a na wiosnę stopniowo rozpadają się i rozsiewają.

Występowanie: Rośnie dziko na półkuli północnej - w Ameryce Północnej, w Azji płd-wsch. oraz płd-wsch. Europie. W Polsce nie rośnie dziko, ale jest coraz częściej i coraz chętniej sadzonym drzewem alejowym i parkowym.

Wymagania: Najlepiej rośnie na żyznych, głębokich glebach, może też być sadzony na glebach lżejszych, ale stale lekko wilgotnych. Wymaga stanowiska ciepłego, zacisznego, nasłonecznionego. W rejonach chłodniejszych (Polska płn-wsch) nie jest polecany. Bez problemu rośnie w dużych miastach - dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i glebę. Dobrze znosi przesadzanie (najlepiej wiosną). Dobrze znosi cięcie, czego efekt możemy Platanus x acerifolia - platan klonolistny, pomnikowy okaz w parku pałacowym w Łańcucie"podziwiać" w krajach Europy zachodniej (na zdjęciach poniżej)

Jeden z pierwszych polskich platanów - NieborówZastosowanie: Do sadzenia wzdłuż szerokich ulic, alei, promenad i bulwarów. Pięknie prezentuje się jako soliter (pojedynczy okaz) na trawniku, gdzie można podziwiać niesamowite rozmiary drzewa. Najpiękniejsza aleja platanowa w Polsce znajduje się w Szczecinie na Jasnych Błoniach. Aleja została założona w latach 20-tych XX w. (patrz zdjęcie poniżej).

 

 

Aleja platanów - Park Stryjski, Lwów
Aleja platanów - Jasne Błonia, Szczecin
Aleja przyciętych platanów - Belgia


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera