Amorpha fruticosa – amorfa krzewiasta, indygowiec

Amorpha fruticosa – amorfa krzewiasta, indygowiec


Amorpha fruticosa - amorfa krzewiasta, indygowiec

Pochodzenie i opis

Amorpha fruticosa – amorfa krzewiasta, indygowiec rośnie dziko w dolinach rzecznych Ameryki Północnej.

Amorfa jest wyjątkowo niewymagającym krzewem. Stosunkowo rzadko możemy ją spotkać w naszych parkach i ogrodach. Ma fioletowe, wydłużone kwiatostany oraz gęste ulistnienie.

Jest to krzew dorastający do 3 m wysokości, szeroko rozrastający się. Pędy ma sztywne, wyprostowane, cienkie. Liście są pierzasto złożone, gruczołkowate (widać to pod światło), późno rozwijają się na wiosnę.

Amorpha fruticosa - amorfa krzewiasta, indygowiecGłówną ozdobą amorfy są kwiaty. Są one drobne, fioletowe, w wydłużonych kłosach na końcach pędów. Z kwiatów wystają pomarańczowe pylniki. Kwitnie w VI-VIII. Kwiaty są miododajne. Owocem jest strąk z jednym nasieniem w środku.

Wymagania

Amorfa jest gatunkiem wyjątkowo mało wymagającym. Preferuje stanowisko słoneczne, a nawet upalne. Znosi bardzo suche, piaszczyste i kamieniste gleby. W związku z tak niewielkimi wymaganiami glebowymi jest to Gatunek pionierski. Świetnie radzi sobie na glebach mocno zasolonych. Jest w pełni mrozoodporna.

Indygowiec rozmnażamy przez sadzonki zdrewniałe lub wysiew nasion. Nasiona w strąkach należy wcześniej namoczyć w wodzie przez 24 godziny (Skaryfikacja).

Zastosowanie

Indygowiec jest ciągle jeszcze krzewem mało znanym, choć ma niewielkie wymagania i ładnie wygląda w czasie kwitnienia. Doskonale nadaje się do zadrzewiania nieużytków, wydm i skarp. Jest miododajna.


10

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne