Quercus robur - dąb szypułkowy

Quercus robur - dąb szypułkowyQuercus robur - dąb szypułkowyPochodzenie: Jest składnikiem lasów w całej Europie (z wyjątkiem skrajnych terenów północnych i południowych). Rośnie dziko w Polsce (najpopularniejszy gatunek dębu, rosnący na całym obszarze kraju). Tworzy zwarte drzewostany (dąbrowy) lub stanowi domieszkę w lasach liściastych i mieszanych.

Opis: Długowieczne, okazałe drzewo, o niskim pniu i szerokiej koronie (w zwarciu mniej rozłożysta). Kora gruba, ciemna, mocno spękana. Liście klapowane, krótkoogonkowe lub nawet siedzące, na jesieni przebarwiają się na brązowo (część liści pozostaje przez zimę na drzewie). Liście rozwijają się późno wiosną i często cierpią z powodu majowych przymrozków. Kwiaty rozdzielnopłciowe, wiatropylne. Kwiaty żeńskie małe, kuliste, w kątach liści, kwiaty męskie drobne, zwisające w kwiatostanach. Owoce - żołędzie, wydłużone, z prążkami, siedzące w głębokiej miseczce. Owoce osadzone na długiej szypułce (stąd nazwa).

Quercus robur `Fastigiata`

Quercus robur - dąb szypułkowyWymagania: Dobrze rośnie i wytwarza kształtne korony jedynie na bardzo dobrych, głębokich i świeżych, na glebach suchych i jałowych konary wykręcają się i korony są nieforemne. Drzewo światlolubne, w młodości cienioznośne. Młode liście wrażliwe na przymrozki wiosenne. Dąb wytwarza głęboki system korzeniowy i nie znosi przesadzania w starszym wieku.

Zastosowanie: Drzewo pomnikowe, alejowe, na strzyżone żywopłoty (szpalery).

Odmiany:

'Fastigiata' - odmiana stożkowata, wytwarza bardzo wąską, wrzecionową koronę, przypominającą topolę włoską. Cenna odmiana alejowa produkowana z nasion.

`Concordia` - odmiana o żółtych liściach.


Inne dęby:

Dąb czerwony (Quercus rubra)


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera