Viola wittrockiana - fiołek ogrodowy, bratekPochodzenie: Mieszaniec, dzikie gatunki wyjściowe pochodzą ze strefy umiarkowanej półkuli północnej

Opis: Wysokość 10-25 cm. Roślina tworzy niską mocno rozkrzewioną rozetę. Kwiaty 5-płatkowe, grzbieciste, osadzone pojedynczo na pędzie kwiatostanowym, ogromna różnorodność kolorów i deseni. Kwitnienie w III-X, choć najobfitsze i najbardziej pożądane jest kwitnienie wiosenne (później bratki są najczęściej zastępowane kwiatami letnimi i nie są już tak atrakcyjne). Pierwsze, nieliczne kwiaty pojawiają się już na jesieni.

Wymagania i uprawa: Stanowisko słoneczne, gleba żyzna, lekko kwaśna i średnio wilgotna. Nie lubi zbyt wysokich temperatur. W miejscach ocienionych bratki kwitną nieco dłużej i mają bardziej zwarty pokrój. Bratki nie są żarłoczne, ale wdzięczne są za zasilanie dolistne lub doglebowe nawozem wieloskładnikowym (np. Florovitem, Azofoską).

Viola wittrockiana - fiołek ogrodowy, bratekRozmnażanie: Wysiew nasion w VI-VIII do skrzynek lub inspektu.  Po ok. 4 tygodniach pikujemy do doniczek lub na rozsadnik. Przed zimą okrywamy rośliny stroiszem lub włókniną.  Wysadzamy na miejsce stałe w IV-V (lub, rzadziej, jesienią) w rozstawie 10x15 cm.

Zastosowanie: Kwietniki, misy, skrzynki balkonowe, do obsadzania grobów. Dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany o pędach lekko zwisających. Doskonale wygląda w dużych jednogatunkowych grupach, tworzących różnobarwne plamy. Pięknie też harmonizują z innymi gatunkami, np. stokrotkami, tulipanami lub narcyzami  kwitnącymi w tym samym czasie.


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera