Dianthus barbatus - goździk brodatyDianthus barbatus - goździk brodaty, kwiatostan z charakterystyczną bródkąPochodzenie: pochodzi z Europy Południowej

Opis: Jest rośliną wieloletnią, ale ze względu na obfitość kwitnienia głównie w drugim roku uprawy traktowany jest jako roślina dwuletnia. Osiąga wysokość 50 cm. Łodygi są puste w środku, liście lancetowate, bez typowego dla innych goździków woskowego nalotu. Kwiaty zebrane są w wierzchotki, pojedyncze lub pełne, różnobarwne lub jednobarwne, często z oczkami, paskami lub plamami, pachnące. Pod kwiatostanami znajduje się charakterystyczna kryza z wąskich wydłużonych liści ("bródka"). Kwitnie w pełni lata (VI-VIII).

Dianthus barbatus - goździk brodatyWymagania: Stanowisko dobrze nasłonecznione, gleba lekko wilgotna, próchniczna, żyzna, przepuszczalna.

Uprawa: Wysiew nasion w V-VI do skrzynek lub inspektu, w czasie wzrostu warto uszczykiwać pęd główny w celu lepszego rozkrzewienia roślin. Na miejsce stałe wysadzamy w połowie IX. Jest rośliną całkowicie mrozoodporną, dlatego nie wymaga okrycia na zimę.

Dianthus barbatus - goździk brodaty "Green Ball"

Zastosowanie: Rabaty, obwódki, kwiat cięty.

  

 

 

 


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera