Myosotis sylvatica - niezapominajka leśnaPochodzenie: Rośnie dziko w strefie umiarkowanej naszego globu (także dziki gatunek w Polsce, w wilgotnych zaroślach, łąkach i nad wodami, także wysoko w górach).

Opis: Wysokość do 50 cm. Pędy mocno rozgałęzione, pokładające się, owłosione. Liście podłużne, szarozielone, delikatnie owłosione (myos - mysz, otos - ucho). Kwiaty drobne, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany, niebieskie, białe lub różowe z żółtym środkiem. Kwitnie stosunkowo krótko, w IV-VI, zależnie od pogody.

Myosotis sylvatica - niezapominajka leśna

Wymagania: Stanowisko lekko ocienione i wilgotne, gleba żyzna, wilgotna, próchniczna, o odczynie obojętnym. Na pełnym słońcu szybko przekwitają. Nie znoszą upałów.

Uprawa: Wysiew nasion w VI-VII, bardzo łatwo dają samosiew. Na miejsce stałe sadzimy jesienią lub, jeszcze lepiej, na wiosnę.

Zastosowanie: Na wiosenne rabaty, razem z roślinami cebulowymi i innymi wiosennymi dwuletnimi (bratek, stokrotka), do naturalistycznych wilgotnych ogrodów, nad oczkiem wodnym, na obwódki, wzdłuż ścieżek, stosowana także na kwiat cięty. Można też nią obsadzać misy i skrzynki. Bardzo ładnie prezentują się na wilgotnych rabatach bylinowych. Kwitnące ziele niezapominajki stosuje się do przygotowywania naparów leczących nieżyty układu oddechowego (kaszel, zapalenie krtani i gardła, katar).


Można pomylić z:

Omphalodes verna - ułudka wiosenna

Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora - brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajka


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera