Lathyrus odoratus - groszek pachnący, lędźwian wonny

Lathyrus odoratus - groszek pachnący,  lędźwian wonnyPochodzenie: Sycylia oraz południe Włoch.

Wysokość: do 250 cm. Odmiany uprawiane w szklarniach wyłącznie na kwiat cięty dorastają do 50 cm i nie wymagają podpór.

Pędy i liście: Łodyga wiotka, oskrzydlona, nieznacznie tylko rozgałęziona. Liście złożone z dwóch listków zakończonych wąsami, lekko owłosione. Organem czepnym groszku są wąsy (przekształcone liście), które owijając się wokół podpory umożliwiają wspinanie się rośliny.

Kwiaty: Duże, pastelowe, bardzo pachnące, zebrane w grona po 4-9 na długich szypułkach wyrastających z kątów liści. Kwiat składa się z 5 płatków: żagielka, dwóch skrzydełek i łódeczki. Barwy kwiatów uzależnione są od odmiany, przeważają jednak delikatne pastelowe kolory. Niektóre odmiany są dwubarwne. Kwitnienie przez całe lato, nawet do pierwszych przymrozków, pod warunkiem systematycznego dosiewania roślin co 2-3 tygodnie (pojedyncza roślina kwitnie stosunkowo krótko, bo ok 2-3 tygodni). Owocem jest strąk.

Nasiona: Kuliste, brązowe (12-14 sztuk/1g).Lathyrus odoratus - groszek pachnący

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleba wapienna, żyzna, dobrze uprawiona, dość wilgotna, Nie znosi świeżego obornika, natomiast doskonale reaguje na nawożenie kompostem. Wymaga nawożenia pogłównego nawozem wieloskładnikowym. W czasie suszy wymaga podlewania.

Zastosowanie: Przede wszystkim jako kwiat cięty (trwały po ścięciu), cenna roślina pachnąca oraz pnąca. Obsiewa się nim ogrodzenia, pergole, ze względu na przyjemny zapach szczególnie polecany do ukwiecania miejsc wypoczynku (ławki, tarasy altany), podobnie jak maciejka. Doskonale nadaje się do uprawy szklarniowej na kwiat cięty już w III-IV.

Lathyrus odoratus - groszek pachnący, wąsy czepne

Uprawa: Wysiew do gruntu gniazdowo (po 3-4) w III/IV - dobrze wschodzi w niskich temperaturach. Groszek dość szybko przekwita (okres kwitnienia trwa ok. 3 tygodni), dlatego warto wysiewać go partiami co 2-3 tygodnie aż do VI. Ważnym zabiegiem jest obsypanie ok. 15-centymetrowych siewek ziemią, a także uszczykiwanie 10 cm siewek ponad liśćmi w celu lepszego rozkrzewienia. W okresie wegetacji wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Aby przedłużyć kwitnienie można też usuwać przekwitłe kwiatostany, przez co nie dopuszczamy do tworzenia się nasion. W celu uzyskania roślin wcześniej kwitnących (na początku VI) możemy wysiać nasiona już w II/III w pomieszczeniu o temp. ok. 10oC, do doniczek po 3-4 sztuki. Zahartowaną rozsadę sadzimy do gruntu w I połowie IV. 


Inne gatunki jednoroczne wysiewane do gruntu:


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera