Tagetes - aksamitki

Tagetes - aksamitkiPochodzenie: Meksyk

Wysokość: 20 - 80 cm w zależności od gatunku i odmiany. Najwięcej wysokich odmian - Tagetes erecta, najniższe odmiany - Tagetes tenuifolia

Pędy i liście: Pędy puste w środku, gęsto ulistnione. Liście pierzastozłożone, silnie i bardzo specyficznie pachnące. Zapach ten odstrasza nicienie glebowe, krety, al przyciąga ślimaki.

Kwiaty: Koszyczki pojedyncze, półpełne lub pełne, przy czym odmiany wyłącznie pełne występują tylko u Tagetes erecta. Kwiaty zawsze w odcieniach barw ognia - żółte, pomarańczowe i czerwone. Kwiaty mogą być jednobarwne (u Tagetes erecta) lub dwubarwne (szczególnie dużo odmian u Tagetes patula).  Kwiaty języczkowe są aksamitne w dotyku, stąd nazwa rodzajowa. 

Nasiona: Płaskie, wydłużone, brunatne, zaopatrzone w aparat lotny, wielkość uzależniona od gatunku..

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Gleba przeciętna (niewielkie wymagania glebowe), słabo rosną i kwitną jedynie na glebach jałowych i bardzo suchych. Na zbyt duże dawki azotu reagują silnym osłabieniem kwitnienia.

Zastosowanie: Jeden z najważniejszych rodzajów roślin na kwietniki sezonowe, do pojemników, na obwódki, do tworzenia zestawień kolorystycznych, szczególnie z roślinami o kwiatach niebieskich i fioletowych. Wysokie odmiany z powodzeniem mogą być stosowane na kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion pod koniec III do półciepłego inspektu, gdzie kiełkują w temperaturze ok. 15oC. Siewki warto przepikować, gdyż otrzymamy wtedy silniejszą rozsadę. Wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V w rozstawie uzależnionej od gatunku i odmiany (wysokie 30cm x 40cm, a niskie 20cm x 25cm). W V można też wysiewać nasiona aksamitek bezpośrednio do gruntu.


 Pozostałe gatunki roślin jednorocznych produkowanych z rozsady:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera