Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana - kleome ciernista, chełpia ciernista

Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana - kleome ciernista, chełpia ciernistaPochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej. 

Wysokość: Wysoka, dorastająca do 1,5 m roślina jednoroczna.

Pędy i liście: Pędy są bardzo mocne, sztywne. Roślina mocno się rozkrzewia, jest silnie owłosiona i zaopatrzona w liczne kolce u nasady liści. Liście duże, dłoniasto złożone, ulistnienie bardzo obfite. Cała roślina intensywnie, niezbyt ładnie pachnie. Kleome zachwyca egzotycznym wyglądem, nie da się obok niej przejść obojętnie!

Kwiaty: Wytwarza charakterystyczne pająkowate kwiaty, zebrane w długie grona na wierzchołkach pędów. Kwiaty są różowe, fioletowe lub białe, z długimi odstającymi pręcikami, charakterystycznie pachną i zdobią roślinę przez całe lato. 

Nasiona: Po kwitnieniu pojawiają się owoce - wydłużone torebki. Nasiona przypominają muszle ślimaków (4000 nasion/1 g). W naszych warunkach klimatycznych nasiona najczęściej nie zdążają dojrzeć, dlatego, aby uzyskać osobniki wydające nasiona należy rozpocząć przygotowanie rozsady już jesienią, wtedy w następnym roku rośliny zaczną zdecydowanie wcześniej kwitnąć i owocować. Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana - kleome ciernista, chełpia ciernista

Wymagania: Najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej (wytwarza dużą masę zieleni!), przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej. Wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego i ciepłego. W czasie upałów wymaga podlewania, w przeciwnym razie dolne liście zaczynają przedwcześnie żółknąć i może dojść do opadania pąków kwiatowych.

Uprawa: Nasiona wysiewa się w ciepłej szklarni, do pojemników, w III. Nasion nie przykrywamy podłożem, a jedynie lekko je wciskamy. W kwietniu pikujemy siewki do doniczek. Gotową rozsadę wysadza się do gruntu w poł. V, w rozstawie 50 cm x 50 cm. Aby uzyskać mocno rozkrzewione rośliny można je uszczykiwać, opóźnia to jednak kwitnienie. Podczas wszelkich prac przy kleome wskazane jest zakładanie rękawic, ze względu na ostre kolce.

Zastosowanie: Do obsadzania kwietników, do tworzenia grup ogrodowych, często stosowana na kwiat cięty (trwałość w wazonie do ok. 2 tygodni).


 Pozostałe gatunki roślin jednorocznych produkowanych z rozsady:


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera