Ipomoea lobata (Ipomoea versicolor, Mina lobata) - wilec klapowany

Ipomoea lobata (Mina lobata) - wilec klapowanyIIpomoea lobata (Mina lobata) - wilec klapowanyDekoracyjność: Silnie rosnące pnącze o oryginalnych kwiatach przypominających płomienie ognia.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Meksyku, jest tam rośliną wieloletnią.

Wysokość: Dorasta w ciągu sezonu nawet do 5 metrów.

Opis: Pędy długie, mocno owijające się wokół podpory. Liście ma duże, sercowate, złożone z trzech listków. Wytwarza bardzo oryginalne kwiat zebrane w jednostronne grona. Kwiaty w gronie stopniowo zmieniają barwę - najstarsze, rozwinięte są białe, środkowe są żółte i pomarańczowe, a najmniej rozwinięte, wierzchołkowe są czerwone. W pełni rozwinięte kwiatostany przybierają tylko jedną barwę - kremowo białą. Kwitnie w drugiej połowie lata i jesienią.

Nasiona: Stosunkowo duże, kanciaste, ciemnobrązowe.

Wymagania: Ładnie i obficie kwitnie tylko na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych stale lekko wilgotnych. Natomiast nadmierne nawożenie może spowodować jedynie bujny przyrost części zielonych, a słabe kwitnienie. Planując ten gatunek w ogrodzie musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie mocnych podpór.

Uprawa: Nasiona wysiewamy już w III-IV pod osłonami, najlepiej bezpośrednio do doniczek - nasiona są duże i można wysiać po kilka do jednej doniczki. Przed wysiewem warto namoczyć nasiona przez 24 godziny w ciepłej wodzie, aby zwiększyć przepuszczalność łupiny nasiennej. Siewki rosną szybo i jeszcze pod osłonami będą wymagały podpór - w każdą doniczkę wkładamy tyczkę. Rozsadę sadzimy do gruntu pod koniec maja. Nasiona można też wysiać w V do gruntu, ale możemy nie doczekać się na kwiaty, gdyż gatunek ten ma długi okres wegetacji. 

Zastosowanie: Doskonałe pnącze ogrodowe ozdobne z kwiatów. Świetnie wygląda wijąc się przy ogrodzeniach, pergolach, werandach. Jest dodatkowo ceniony za swoje późnoletnie i jesienne kwitnienie. Kwiaty można zrywać do wazonu.


Podobne artykuły:


 

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera