Bidens ferulifolia - uczep rózgowaty

Bidens ferulifolia - uczep rózgowatyDekoracyjność: Roślina do wiszących pojemników, obsypana stosunkowo dużymi kwiatami w różnych odcieniach żółci. 

Pochodzenie: Rośnie dziko w południowych stanach USA i w Meksyku, gdzie jest uporczywym chwastem.  

Wysokość: Długość pędów dochodzi do 100 cm. 

Opis: Jest krótkowieczną byliną, traktowaną w naszych ogrodach jako roślina jednoroczna. Wytwarza liczne przewisające pędy. Pędy są gęsto ulistnione. Liście są głęboko wcinane, koperkowate. Największą ozdobą uczepu są stosunkowo duże koszyczki, wyłącznie w różnych odcieniach żółci i pomarańczy. Roślina kwitnie bardzo obficie aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Nasiona: Nasiona (a właściwie owoce - niełupki) są stosunkowo duże, wydłużone, ciemne, z dwoma ostrymi wyrostkami czepiającymi się w naturze np. futra zwierząt (stąd nazwa) (600 sztuk / 1 g).

Wymagania: Jest gatunkiem bardzo odpornym na niesprzyjające warunki. Najlepiej rośnie i kwitnie na pełnym słońcu, znosi nawet silne upały. Podłoże w pojemniku powinno być stale lekko wilgotne, przesuszona roślina zrzuca kwiaty i zamiera. Podłoże powinno być żyzne (roślina wytwarza dużo masy zielonej i kwiatów), lekko kwaśne.

Uprawa: W warunkach amatorskich rozmnażamy uczep przez wysiew nasion w II-III. Nasiona można wysiewać pojedynczo lub po kilka do większych pojemników (np. doniczek). W czasie produkcji rozsadę warto uszczykiwać, aby rośliny zagęściły się i wypuściły więcej kwiatostanów. Na masową skalę uczep rozmnażany jest z sadzonek sporządzanych wczesną wiosną z roślin matecznych przechowanych zimą w jasnych chłodnych pomieszczeniach. Na miejsce stałe zarówno ukorzenione sadzonki jak i zahartowaną rozsadę wysadzamy pod koniec maja. Wymaga systematycznego podlewania, czasem nawet dwa razy dziennie. Raz w tygodniu warto nawozić rośliny nawozem wieloskładnikowym. 

Zastosowanie: Doskonała roślina do obsadzania sezonowych pojemników. Ważne jest, aby przy sadzeniu w kompozycjach z innymi roślinami pamiętać, że uczep rośnie bardzo szybko i szybko może zagłuszyć słabiej rosnące rośliny. Jest też świetną rośliną okrywową na słoneczna miejsca.


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera