Cardiospermum halicacabum - kardiospermum zielone

Cardiospermum halicacabum - kardiospermum zieloneDekoracyjność: Pnącze o dużej masie zielonych powcinanych liści, owoce w kształcie zielonych baloników, oryginalne nasiona "z serduszkiem" (stąd nazwa - cardio - serce, spermum - nasiono).

Pochodzenie: Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i Afryki oraz Meksyku, gdzie potrafi być uciążliwym przydrożnym chwastem.

Wysokość: Dorasta do 3 metrów.

Opis: Jest jednorocznym, silnie rosnącym pnączem. Przytwierdza się do podpory za pomocą wąsów czepnych. Wytwarza bardzo liczne jasnozielone liście, są one złożone z trzech mocno wcinanych, owłosionych listków. Wytwarza bardzo drobne, białe kwiaty z żółtymi pylnikami, bez znaczenia zdobniczego. Największą ozdobą rośliny są owoce - rozdęte zielone baloniki (lampiony) z nasionami w środku. Niestety baloniki te są słabo widoczne na tle zielonej masy liści. Owoce zdobią roślinę od VII do przymrozków. 

Nasiona: Stosunkowo duże, okrągłe, granatowe z sercowatą jasną plamką (12-15 sztuk/1 g).

Wymagania: Gatunek mało wymagający. Dobrze rośnie w przeciętnej, stale lekko wilgotnej glebie ogrodowej, wymaga stanowiska słonecznego. 

Uprawa: Nasiona wysiewamy pod osłonami w II-III, po 2-3 sztuki do doniczek lub  w V bezpośrednio do gruntu gniazdowo przy podporze.  

Zastosowanie: Doskonała roślina do szybkiego zakrywania podpór - kilka roślin posadzonych obok siebie utworzy w ciągu sezonu zieloną ścianę. Owoce ścinane w fazie zielonego lampionu nadają się do zasuszania (zebrane zbyt późno marszczą się, tracą kolor i nie nadają się do suchych kompozycji). Nasiona i ziele kardiospermum są stosowane w ziołolecznictwie do leczenia schorzeń skórnych.


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera