Matthiola incana - lewkonia letnia

Matthiola incana - lewkonia letniaPochodzenie: Basen Morza Śródziemnego i Wyspy Kanaryjskie, gdzie jest byliną. 

Wysokość: W zależności od odmiany - nawet do 100 cm.

Pędy i liście: Pędy mniej lub bardziej rozgałęzione (zależnie od odmiany), liście wydłużone, szarozielone, miękko owłosione.

Kwiaty: Zebrane w groniaste kwiatostany, pojedyncze, półpełne lub pełne, o pastelowych barwach, przyjemnie pachnące. Kwitnienie w VI-IX. Osobniki o kwiatach pełnych można selekcjonować już w fazie siewki, gdyż rośliny takie mają jasnozielone lub żółtawe liścienie (rośliny o kwiatach pojedynczych mają liścienie ciemnozielone).

Nasiona:  Dość duże, płaskie, brązowe zebrane w owocu typu łuszczyna (500-600 sztuk/1g).

Wymagania: Gleby żyzne, gliniaste, najlepiej wapienne, umiarkowanie wilgotne. Stanowisko słoneczne.

Zastosowanie: Przede wszystkim jako kwiat cięty (wyrwane z korzeniami i włożone tak na kilka godzin do wody przed ostatecznym przycięciem korzeni są świeże nawet do 10 dni). Ponadto doskonała do tworzenia grup ogrodowych oraz na letnie rabaty.

Uprawa: Wysiew nasion w II-III do pojemników w szklarni lub ciepłego inspektu (temperatura ok. 20oC). Kiełkowanie po ok. 10-14 dniach.  Siewki pikujemy, a następnie doniczkujemy. Siewki powinny być podlewane umiarkowanie, gdyż nadmiar wilgoci powoduje rozwój chorób grzybowych. Wysadzanie na miejsce stałe na początku V w rozstawie 10-30x15-40 cm (w zależności od odmiany). Wymaga regularnego podlewania i nawożenia.


 Pozostałe gatunki roślin jednorocznych produkowanych z rozsady:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera