Petunia x hybrida - petunia ogrodowa

Petunia x hybrida - petunia ogrodowaPochodzenie: Mieszaniec gatunków dziko rosnących w Ameryce Południowej.

Wysokość: 20 - 80 cm (odmiany o zwisających pędach)

Pędy i liście: Pędy rozgałęzione, szorstko i lepko owłosione, gęsto ulistnione. Pędy są albo wzniesione, albo płożące lub zwisające, w zależności od odmiany. Liście jajowate, całobrzegie, również owłosione i nieprzyjemnie lepkie. 

Kwiaty: Kielichowate. o płatkach zrośniętych u nasady w rurkę, osadzone w kątach liści na krótkich szypułkach. Kwiaty o barwach w różnorodnych odcieniach różu i fioletu, także białe, łososiowe, pomarańczowe, często także dwubarwne i pachnące. Wielkość kwiatów i kształt płatków są cechą odmianową.

 

Petunia x hybrida - petunia ogrodowa

 

Obecnie podstawowe grupy petunii dzieli się na:

  • Grandiflora - odmiany wielkokwiatowe, kwiaty duże, ale jest ich stosunkowo niewiele

  • Multiflora - odmiany wielokwiatowe, kwiaty drobniejsze, ale jest ich bardzo dużo na roślinie

  • Pendula - odmiany zwisające, do których należą znane serie odmianowe np. Surfinia, Cascadia, Ursynia

Nasiona:  Drobne, kuliste, jasnobrązowe (5 tys. - 10 tys. sztuk/1g).

Petunia x hybrida - petunia ogrodowaWymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe, ale przewiewne. Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, dobrze uprawiona, o odczynie lekko kwaśnym. W czasie upałów wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie, jest też bardzo wrażliwa na niedobór składników pokarmowych, dlatego należy dokarmiać rośliny regularnie nawozami wieloskładnikowymi. Nie znosi deszczowych lat, gdyż owłosione liście łatwo gromadzą wodę i umożliwiają rozwój chorób grzybowych.

Zastosowanie: Jedna z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych roślin sezonowych. Stosowana do obsadzania rabat, kwietników, pojemników (jedna z podstawowych roślin balkonowych).

Uprawa: Wysiew nasion w I-II, w ciepłej szklarni. Nasion nie przykrywamy podłożem, a tylko lekko wgniatamy w podłoże. Kiełkują w temp. 20 - 25oC.  Siewki pikujemy dwukrotnie. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie V w rozstawie 20cm x 15cm lub 40cm x 40cm ( w zależności od odmiany)


 Pozostałe gatunki roślin jednorocznych produkowanych z rozsady:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera