Cymbidium - cymbidium

Cymbidium - cymbidiumPochodzenie: Mieszańce gatunków rosnących dziko na Madagaskarze i Azji Południowej, nawet w Himalajach. Jest storczykiem naziemnym.

Wysokość: W naturze dorasta do 1 m, w uprawie do ok. 40 cm.

Pędy i liście: Pędy o wzroście sympodialnym. Liście długie, liczne, lancetowate.

Kwiaty: Kwiaty zebrane w groniaste, duże kwiatostany, różnobarwne, najczęściej pastelowe i nakrapiane. Kwiaty z piękną, pofałdowaną warżką. Kwitnienie jesienią i wiosną, kwiaty utrzymują się na roślinie do 3 miesięcy. W wazonie utrzymują trwałość prze 1,5 miesiąca. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe można przyciąć u podstawy pseudobulwy, gdyż nie będzie ona już więcej kwitła. Nowe pędy kwiatostanowe pojawią się na nowych pseudobulwach.

Wymagania i uprawa: Wymaga umiarkowanej temperatury powietrza  (ok. 17oC), dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, umiarkowanie wilgotnym. Bardzo chętnie spędza lato w lekko ocienionym ogrodzie, przechodzi wtedy krótki okres spoczynku. Do wytworzenia kwiatostanów niezbędny jest krótki okres chłodu, szczególnie nocą. w tym czasie znosi nawet obniżenie temperatury do 1oC. Wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi z grubą warstwą drenażu, lekko kwaśnej, nie zasolonej. Lubi systematyczne podlewanie (podłoże powinno być stale wilgotne) i nawożenie mineralne (stężenie nawozu o połowę mniejsze niż dla innych roślin).

Rozmnażanie:  Podział rozrośniętych roślin w okresie spoczynku.


Podobne artykuły:


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera