Mahonia aquifolium – mahonia pospolita

Mahonia aquifolium – mahonia pospolita


Mahonia aquifolium – mahonia pospolita, kwiaty

Mahonia pospolita ma dekoracyjne zimozielone skórzaste liście oraz żółte wiosenne kwiaty.

Pochodzenie i opis

Mahonia pochodzi z Ameryki Północnej. Jest niskim, rozłożystym, wolno rosnącym krzewem. Jest kuzynką berberysów. Dorasta do wysokości 1,5 m. Wytwarza liczne odrosty korzeniowe. Pędy są sztywne, wyprostowane, drewno żółte. Liście ma pierzasto złożone, zimozielone, skórzaste, błyszczące, kolczasto zakończone. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Kwiaty drobne, intensywnie żółte, zebrane w groniaste kwiatostany na wierzchołkach zeszłorocznych pędów. Kwitnienie w V lub nawet pod koniec IV. Kwiaty są miododajne. Pręciki kwiatów (podobnie jak u berberysów) poruszają się przy dotknięciu. Jesienią zawiązują się granatowe jagody, z sinoniebieskim nalotem, jadalne w stanie przetworzonym (galaretki, dżemy). Zimą owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Najlepiej owocuje w miejscach dobrze oświetlonych.

Mahonia aquifolium – mahonia pospolita, kwiaty
Wymagania i uprawa

Stanowisko półcieniste i cieniste, w miejscach nasłonecznionych może cierpieć z powodu zimowej suszy fizjologicznej. Natomiast dobre oświetlenia krzewu sprzyja lepszemu kwitnieniu. Gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, próchniczne, stale wilgotne. Jest odporna na mrozy, nie lubi natomiast bezśnieżnych słonecznych mroźnych dni, ponieważ bardzo szybko wtedy paruje i liście brązowieją. Roślina szybko jednak regeneruje uszkodzenia, gdyż bez problemu odbija z odrostów korzeniowych (raczej jest problem z pozbyciem się tej rośliny z ogrodu). Źle znosi przesadzanie i powinna być sadzona z bryłą ziemi lub z pojemnika. Bardzo dobrze znosi cięcie.

Mahonię rozmnaża się przez wysiew nasion po stratyfikacji, z odrostów korzeniowych lub sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem.

Owoce mahoni są chętnie zjadane przez ptaki, kwiczoł
Zastosowanie

Do tworzenia grup na trawnikach, do obsadzania powierzchni pod dużymi drzewami i krzewami, na niestrzyżone kwitnące żywopłoty lub na żywopłoty strzyżone (ale słabiej kwitnące). Dobrze pasuje do ogrodów naturalistycznych. Ulistnione gałązki są wykorzystywane do wyrobu wiązanek pogrzebowych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne