Sadzenie roślin cebulowych

 

Tulipany - najpopularniejsze rośliny cebulowe

Do tej grupy roślin należą tulipany, narcyzy, hiacynty, lilie, przebiśniegi, śnieżyce, szafirki, krokusy, śniedki i wiele innych opisanych w dziale cebulowe. Są to rośliny wieloletnie, które ze względu na wrażliwość na nadmierną wilgotność gleby muszą być corocznie wykopywane z ogrodu na okres lata i przechowywane do jesieni w pomieszczeniach. Cykl uprawy tej grupy roślin na  przykładzie tulipana ilustruje poniższy rysunek:

 Cykl uprawy roślin cebulowych - ogólny schemat


Terminy sadzenia

W zależności od gatunku okres sadzenia trwa od końca lipca (zimowity, krokusy jesienne) do października (tulipany). Odpowiedni termin sadzenia jest bardzo ważny, ponieważ do zimy cebule muszą się dobrze ukorzenić w temperaturze ściśle uzależnionej od gatunku. Zbyt wczesne sadzenie cebul może spowodować przedwczesne wybicie liści i pędów, a zahamowanie rozwoju korzeni (zbyt wysoka temperatura). Takie "jesienne" liście są bardzo narażone na działanie mrozu. Ponadto zbyt wysoka temperatura wczesną jesienią sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Zbyt późne sadzenie może spowodować z kolei, że cebule nie zdążą się ukorzenić przed zimą i będą miały przez to opóźniony rozwój wiosną.


Przybliżone terminy sadzenia wybranych rodzajów roślin cebulowych przedstawia tabela:

nazwa rodzajowa termin sadzenia do gruntu
narcyzy k. VIII-IX
zimowity k. VII - VIII
krokusy jesienne VIII
śnieżyca wiosenna VIII
szafirki VIII - IX
śnieżyczka przebiśnieg VIII - IX
śniedki VIII - IX
lilie VIII - pocz. X
szachownice IX
krokusy wiosenne IX/X
cebulice IX - X
tulipany poł. IX - poł. X
hiacynty IX
czosnki X
kosaćce cebulowe koniec IX


Przygotowanie podłoża

Rośliny cebulowe wymagają do prawidłowego rozwoju dobrze przygotowanego podłoża. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i dostatecznie przepuszczalne. Na glebach słabych konieczne jest dodanie próchnicy (rozłożony kompost, odkwaszony torf), doskonale reagują na nawóz zielony i rozłożony obornik (stosowany rok przed sadzeniem cebul). Gleby gliniaste, ciężkie, zbyt wilgotne wymagają z kolei dodania piasku lub przekompostowanej i rozdrobnionej kory. Na glebach nadmiernie wilgotnych cebule są bardzo podatne na choroby grzybowe. Przed sadzeniem warto też zastosować nawożenie mineralne, np w formie nawozu wieloskładnikowego wymieszanego z podłożem na ok. 3 tygodnie przed sadzeniem.


Głębokość sadzenia, zabiegi ochronne przed sadzeniem

Głębokość sadzenia cebulKażda cebula musi być posadzona na ściśle określoną głębokość. Głębokość zależy przede wszystkim od wielkości cebuli (cecha gatunkowa i odmianowa) - przyjmuje się zasadę trzech wysokości cebuli (patrz rysunek). Zgodnie z tą zasadą cebule mniejsze sadzimy płycej, a większe głębiej. Ponadto na glebach lżejszych powinno się sadzić cebule nieco głębiej, niż na ciężkich i zlewnych. 

Cebule, szczególnie  otwarte, są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe i powinny być przed sadzeniem zabezpieczone przed nimi. Najgroźniejsza choroba grzybowa to fuzarioza, której rozwój szczególnie nasila się podczas ciepłej i wilgotnej jesieni. Aby zapobiec rozwojowi i rozprzestrzenianiu się tej choroby stosuje się zabieg zaprawiania cebul przed sadzeniem. Polega on na moczeniu cebul w preparatach grzybobójczych zgodnie z aktualnym kalendarzem ochrony roślin ozdobnych. Do zaprawiania wybierać należy preparaty zawierające Kaptan, Topsin M lub Funaben. W sporządzonym roztworze moczy się całe cebule od 1/2 do 1 godziny (w zależności od preparatu i stężenia - warto przeczytać instrukcję na opakowaniu).


Technika sadzenia

Sadzenie cebul - metoda zagonowaZależy od przeznaczenia sadzonych roślin cebulowych. Najbardziej znana jest metoda zagonowa. Polega ona na wykopaniu rowka (zagon 1 na rysunku), umieszczeniu na jego dnie cebul i zasypaniu go ziemią pochodzącą z następnego rowka (zagon 2). Dzięki tej metodzie wszystkie cebule posadzone są na tej samej głębokości i w równych odstępach od siebie. Takie sadzenie "pod sznurek" jest przydatne na dużych plantacjach, ponieważ ułatwione są wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Nie ma tu jednak tak pożądanego w ogrodach przydomowych efektu nieregularności.

 

Sadzenie cebul - metoda holenderskaJeśli natomiast chcemy uzyskać nieregularną rabatę wiosenną to warto zastosować tzw. metodę holenderską, która jest odmianą metody zagonowej. Polega ona na wykopaniu dołka, najlepiej o nieregularnych kształtach, spulchnieniu warstwy na dnie dołka i ułożeniu na wyrównanym podłożu cebul według własnej fantazji, pamiętając jednak, że cebule muszą być podobnej wielkości.               

Cebule można też sadzić w różnego rodzaju pojemnikach, które po pierwsze ułatwiają późniejsze wykopywanie cebul, a po drugie zabezpieczają przed gryzoniami.  Dno pojemnika wysypuje się płytką warstwą podłoża, na nim układa cebule i tak wypełniony pojemnik wkłada się np. do dołka wykopanego zgodnie z metodą holenderską. Koszyczek do sadzenia cebul

Cebule można także sadzić pojedynczo w dowolnych miejscach ogrodu. Kwitnące w przypadkowych miejscach wiosenne rośliny cebulowe dają bardzo miły efekt, są jednak dość niewygodne w pielęgnacji oraz trudne do odszukania podczas wykopywania cebul. Pomocnym narzędziem do takiego sadzenia cebul jest specjalna sadzarka. Często stosuje się sadzenie cebul na trawnikach. Idea takiej metody jest bardzo piękna - trawnik kwitnący wiosną! Należy jednak pamiętać, że ekspansywna trawa bardzo szybko zagłuszy rośliny cebulowe, a pielęgnacja roślin i wykopywanie cebul wręcz niemożliwe. Jedynie narcyzy całkiem nieźle radzą sobie wśród trawy, a ponadto są niejadalne dla gryzoni.Cebule posadzone do pojemników

Niezależnie od metody sadzenia, po zasypaniu cebul ziemią powierzchnię gleby dokładnie wyrównujemy, aby nie tworzyły się dołki, w których mogłyby się tworzyć zastoiska wody, a następnie teren obsadzony cebulami obficie podlewamy i przykrywamy cienką warstwą ściółki - torfem, korą lub rozdrobnioną słomą - w celu ochrony przed chwastami i wysychaniem podłoża. Po nastaniu mrozów zagony przysypujemy dodatkową warstwą ściółki chroniącą przed zamarzaniem gleby.   

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera