Ipheion uniflorum, Tristagma uniflorum – ifejon jednokwiatowy


Ipheion uniflorum (Tristagma uniflorum) - ifejon jednokwiatowy
Ipheion uniflorum (Tristagma uniflorum) – ifejon jednokwiatowy

Dekoracyjność: Delikatne, pachnące kwiaty.

Pochodzenie: Ameryka Południowa. W Polsce rzadko uprawiany w ogrodach, mimo niewielkich wymagań i łatwości w uprawie.

Opis: Gatunek cebulowy. Cebule drobne, jasne. Wysokość ok. 15 cm. Tworzy gęste kępy trawiastych liści. Liście po roztarciu pachną jak czosnek. Część nadziemna zamiera wczesnym latem, a jesienią liście wyrastają ponownie. Najbardziej ozdobne są kwiaty – osadzone pojedynczo na pędzie, gwiazdkowate (z ang. springstar – wiosenna gwiazda), w różnych odcieniach błękitu i różu oraz białe, intensywnie pachnące. Kwiaty zamykają się na noc. Kwitną obficie w IV.

Wymagania: Podobne do wymagań większości roślin cebulowych. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych – na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Wymaga gleb przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych. Nie przeszkadza mu lekko kwaśny odczyn gleby, choć preferuje glebę obojętną lub lekko zasadową. Jest mrozoodporny, może przemarzać tylko w czasie silnych mrozów.

Uprawa: Jest to gatunek stosunkowo łatwy w uprawie. Przygotowanie gleby i dbanie o posadzone rośliny przebiega zgodnie ze schematem uprawy dotyczącym roślin cebulowych. Cebule sadzimy we IX-X. Gdy istnieje potrzeba rozsadzenia roślin lub rozmnożenia, wykopujemy rośliny po zamarciu części nadziemnej, wczesnym latem, oczyszczamy, oddzielamy cebule potomne i przechowujemy w przewiewnym miejscu do momentu sadzenia.

Zastosowanie: Ładnie wygląda w dużych grupach na rabatach, pod niewysokimi drzewami i w ogrodach skalnych.

Rozmnażanie: Oddzielanie cebulek potomnych, wysiew nasion.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 6