Ipomoea batatas – wilec ziemniaczanyIpomoea batatas – wilec ziemniaczany
Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany

Dekoracyjność: Duże barwne liście, pnący lub zwisający pokrój.

Pochodzenie: Nie znany jest obecnie w stanie dzikim. Uprawiany jest głównie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Środkowej.

Wysokość: Pędy mogą dorastać w czasie jednego sezonu do 5 metrów.

Opis: Roślina wieloletnia, traktowana u nas jako sezonowa ze względu na wrażliwość na ujemne temperatury. Pod ziemią tworzy jadalne bulwy (bataty, słodkie ziemniaki). Wytwarza płożące obficie ulistnione pędy. Liście duże, klapowane, w zależności od odmiany zielone, żółte lub purpurowe. Kwiaty są duże, lejkowate, lekko fioletowe, podobne do kwiatów wilca purpurowego czy powoju. W naszych warunkach gatunek ten rzadko zakwita (wymaga do zakwitnięcia krótkiego dnia i nieraz po prostu nie zdąża zakwitnąć) i traktowany jest wyłącznie jako roślina ozdobna z liści.

Wymagania: Tylko w pełnym słońcu odmiany o barwnych liściach prawidłowo się wybarwiają. Ze względu na dużą masę zieloną wymaga gleby zasobnej, dobrze uprawionej, ale przepuszczalnej. Wymaga regularnego podlewania szczególnie we wczesnym okresie rozwoju, póki nie wytworzy zapasonośnej bulwy.

Uprawa: Przed zimą można wykopać bulwy i przechować w miejscu chłodnym i ciemnym do wiosny (podobnie jak ziemniaki). W warunkach amatorskim możemy spróbować rozmnażać rośliny przez sadzonki wierzchołkowe, które jednak ukorzeniają się trudno i wymagają do ukorzenienia wysokich temperatur. Sadzonki można pobrać jesienią, ale wtedy jest problem z przechowaniem ich do wiosny lub z podkiełkowanych bulw na wiosnę. Można też na wiosnę podzielić bulwy na takie kawałki, aby każdy posiadał pąk, z którego wyrosną nowe pędy. Można też wysiać nasiona pod osłonami w III. Nasiona należy wcześniej namoczyć przez 24 godziny w chłodnej wodzie. Nasiona są mocno trujące. Wydłużające się pędy warto uszczykiwać, wtedy wilec ładnie się rozkrzewia.

Zastosowanie: Bardzo modna roślina pojemnikowa – doskonale komponuje się z roślinami kwitnącymi i ozdobnymi z liści. Szczególnie ładnie wygląda w wysokich pojemnikach, z których miękko się zwiesza. Bardzo ładnie wygląda też jako roślina obwódkowa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 87 = 97