Ipomoea purpurea – wilec purpurowy


Ipomoea purpurea - wilec purpurowy
Ipomoea purpurea – wilec purpurowy

Dekoracyjność: Pnącze ozdobne zarówno z gęstego, ciemnozielonego ulistnienia, jak i z fioletowych kwiatów.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej

Wysokość: do 300 cm

Opis: Pędy są rozgałęzione od dołu, lekko owłosione, cienkie, wiotkie i bardzo mocne – mają zdolność owijania się wokół podpory – jest to gatunek pnący.  Liście są sercowate, gładkie i błyszczące. Kwiaty są lejkowate, duże, osadzone po 2-4 na długich szypułkach w kątach liści, barwy purpurowej, różowej, białej, niebieskiej, białej. Kwiaty otwierają się w dni pochmurne, a także wieczorem, a zamykają w dni słoneczne ok. godz.10. Kwitnie całe lato i część jesieni (do X). Owocem jest torebka.

Nasiona: Dość duże, brązowe, stożkowate (35-50 sztuk/1g).

Wymagania: Najlepsze jest stanowisko słoneczne i ciepłe. Wymaga przepuszczalnej, żyznej i zasobnej gleby (duża masa zieleni!), średnio wilgotna, zasobna w wapń. Nadmierne nawożenie powoduje osłabienie kwitnienia, a znaczny rozwój części zielonych.

Zastosowanie: Bardzo wdzięczne pnącze do okrywania ogrodzeń, pergoli, balkonów. Rośnie szybko, szybko zakrywa podporę mu przeznaczoną i jest stosunkowo mało wymagający. Dekoracyjne są zarówno kwiaty, jak i duże, ciemnozielone liście.

Uprawa: Wysiewamy nasiona gniazdowo (po 2-3 nasiona co 30 cm) do gruntu pod koniec IV. Nasiona przed wysiewem moczymy przez dobę w ciepłej wodzie. Można też przyspieszyć uprawę wilca wysiewając nasiona gniazdowo do doniczek w III/IV  w szklarni lub inspekcie (wysadzanie do gruntu w V). Dla wilca warto zaplanować mocne podpory, gdyż jest to pnącze bardzo silne, wytwarzające dużą masę zieleni.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.