Piękne kwitnienie hortensji ogrodowej to przede wszystkim efekt dobrego zabezpieczenia na zimę.Więcej o hortensjach – zajrzyj do artykułu

W ogrodach uprawiamy kilka gatunków i mnóstwo odmian hortensji. Moda na te krzewy nie ustaje i niemal każdy posiadacz ogrodu chce dziś mieć w ogrodzie te przepięknie kwitnące rośliny. Nie wszystkim jednak udaje się sztuka uprawy hortensji, głównie ze względu na ich kapryśne zimowanie. Tak naprawdę to przede wszystkim najpiękniejsza hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) (zdj. obok) nastręcza najwięcej problemów z zimowaniem, szczególnie we wschodnich rejonach naszego kraju.

W ogrodach uprawiamy różne gatunki hortensji. Największym powodzeniem cieszy się hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) oraz hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Rzadziej sadzimy hortensję krzewiastą (Hydrangea arborescens), a najrzadziej hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris). Ciągle jeszcze mało znana hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Wszystkie hortensje zachwycają przede wszystkim kwiatami – wielkie kwiatostany pojawiają się latem i jesienią, kiedy inne krzewy kończą już kwitnienie. Kwiatostany wyglądają też pięknie późną jesienią i zimą, wiele odmian utrzymuje przekwitnięte kwiatostany do wiosny. To właśnie dla tych kwiatostanów chcemy mieć hortensje w swoim ogrodzie. Aby cieszyć się pięknymi, wielkimi kwiatostanami musimy wiedzieć o kilku tajnikach uprawy tego rodzaju krzewów.

W zależności od gatunku hortensje kwitną na pędach zeszłorocznych lub tegorocznych. To pociąga za sobą potrzebę odpowiedniego przygotowania krzewów do zimowania.

Jesienią kopczykujemy pędy hortensji ogrodowej, następnie przykrywamy np. stroiszem.Hortensja ogrodowa - pędy przysypane kopczykiem z ziemi.Te gatunki hortensji, które wytwarzają kwiaty na pędach zeszłorocznych, tworzą pąki już na jesieni poprzedniego roku. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie jak najdłuższych pędów z gotowymi kwiatami przed mrozem i wysychaniem. Już przed zapowiadanymi mrozami, w listopadzie, nasady pędów kopczykujemy ziemią, liśćmi i stroiszem. Po przyjściu pierwszych niewielkich mrozów warto rośliny dodatkowo osłonić jak najwyżej włókniną na stelażu lub dużym kartonowym pudłem pozbawionym dna. W taki stelaż (lub pudło) wsypujemy liście, słomę itp. Do gatunków kwitnących na pędach zeszłorocznych należą: hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia).Hortensja ogrodowa gotowa do zimowania.

Te hortensje, które wytwarzają kwiaty na pędach jednorocznych tworzą pąki kwiatowe wiosną. Dlatego też pędy po zimie można przyciąć nisko nad ziemią, nie martwiąc się ewentualnym przemarznięciem pędów i brakiem kwitnienia. Gatunki te są mało wrażliwe na mróz (poza niektórymi odmianami hortensji piłkowanej) i nie wymagają specjalnego okrywania. Do gatunków kwitnących na pędach tegorocznych (jednorocznych) należą: hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens), hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), hortensja piłkowana (Hydrangea serrata).

Prawidłowo przezimowana hortensja ogrodowa wydaje wiosną zdrowe pąki.Ogromną rolę w dobrym zimowaniu hortensji odgrywa dobór odpowiedniego stanowiska. Wszystkie hortensje najlepiej kwitną i zimują w miejscach zacisznych, z wilgotnym powietrzem, nie narażonych na palące promienie słoneczne. Wymagają gleb stale lekko wilgotnych, w czasie suszy należy je dodatkowo podlewać. Dobrze reagują na ściółkowanie podłoża materiałem lekko zakwaszającym (kora, torf).  

Planując posadzenie hortensji  zastanówmy się nad wyborem takiego gatunku i odmiany, które na pewno przezimują w naszym ogrodzie. Najwrażliwsza na nasze zimy jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), następnie hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia). Następna  w kolejności jest hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) (jej mrozoodporność jest uzależniona od odmiany, u mnie w warszawskim ogrodzie od wielu lat zimuje bez najmniejszego problemu, zupełnie nieokrywana). Najbardziej mrozoodporne są hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens), hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) oraz starsze okazy hortensji pnącej (Hydrangea petiolaris).


Podobne artykuły:

{module Tagi}


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *