Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda


Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda

Bardzo modna w dzisiejszych czasach roślina doniczkowa ozdobna z kwiatów. Częściej niż kiedyś spotkamy ją w sklepach i to w niespotykanych barwach, a odmiany pełne przypominają małe różyczki. Kupujemy ją na różne okazje zamiast kwiatów ciętych, dodajemy do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi.

Wielu z nas traktuje kalanchoe Blossfelda jako roślinę jednoroczną i po kwitnieniu wyrzuca. Warto jednak cieszyć się nią przez wiele lat, wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja po kwitnieniu.

Pochodzenie i opis


Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda

Rośnie dziko w górach Madagaskaru. W uprawie stosowane są odmiany mieszańcowe. Niewysoka roślina doniczkowa, dorasta do 40 cm. Tworzy rozety ciemnozielonych, błyszczących, skórzastych liści. Ma wyraźnie sukulentową budowę. Kwiaty ma drobne, bardzo liczne, zebrane w baldachy. Kwiaty o mocnych kolorach – czerwone, różowe, pomarańczowe, żółte, białe, pojedyncze, półpełne lub pełne. Kalanchoe jest rośliną dnia krótkiego tzn. kwitnie przy dniu trwającym 10 godzin i mniej. Dlatego też w naturalny sposób zakwita późną jesienią i zimą.

Wymagania i uprawa


Najlepiej czuje się w miejscu bardzo dobrze oświetlonym, ale nie na pełnym słońcu. Lubi ciepłe pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 10oC. Dobrze rośnie w zwykłej ziemi kwiatowej z dodatkiem żwiru, piasku lub wermikulitu, które rozluźniają podłoże i zwiększają jego przepuszczalność. Wymaga umiarkowanego podlewania, woli lekkie przesuszenie niż jego zalanie. W celu wywołania kwitnienia wiosną i latem, należy w czasie długiego dnia (wiosna, lato) codziennie zaciemniać całą roślinę o tyle godzin, aby uzyskać najwyżej 10-godzinny dzień. Zaciemnianie powinno trwać 2 miesiące i polega na zasłonięciu rośliny tak szczelnym materiałem, żeby nie przepuścił ani odrobiny  światła.  Kalanchoe może nam kwitnąć co roku. W tym celu po kwitnieniu roślinę należy mocno przyciąć pozostawiając na każdym pędzie 2-3 węzły. Po przycięciu wprowadzamy roślinę w stan spoczynku (obniżamy temperaturę powietrza do kilkunastu stopni, ograniczamy podlewanie). Gdy roślina zacznie wypuszczać nowe pędy przenosimy ją w miejsce dobrze oświetlone, ciepłe i rozpoczynamy podlewanie.Często atakowany przez wełnowce.

Rozmnażanie: Bardzo łatwo przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniają się ok. 10 dni.

Zastosowanie: Jedna z podstawowych roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7