Kniphofia x hybrida – trytoma ogrodowa


Kniphofia x hybrida - trytoma ogrodowa
Kniphofia x hybrida – trytoma ogrodowa

Pochodzenie i opis: Odmiany mieszańcowe pochodzą ze skrzyżowania gatunków pochodzących z Afryki Południowej (K.uvaria, K.macowanii, K.nelsonii, K.pauciflora). Wysokość 60-140 cm. Tworzy kępę ze wzniesionymi liśćmi. Wytwarza krótkie kłącze i mięsiste korzenie. Liście mieczowate, sztywne, do 1 m długości. Kwiaty rurkowe, nieco zwisające, ułożone bardzo gęsto, żółte, pomarańczowe lub w odcieniach czerwieni, zebrane w długie dwubarwne grona, osadzone na szczytach bezlistnych grubych pędów. Kwitnienie w VII-IX. Na dobrym stanowisku gatunek długowieczny.

Wymagania: Stanowisko ciepłe i nasłonecznione, a nawet palące, osłonięte od wiatru. Gleba stale wilgotna, dobrze zdrenowana, piaszczysta, ale żyzna, doprawiona przekompostowanym obornikiem. W naszym klimacie gatunek ten nie jest w pełni odporny na mróz.

Kniphofia x hybrida - trytoma ogrodowa
Kniphofia x hybrida – trytoma ogrodowa

Uprawa: Należy sadzić wiosną. Lubi nawożenie mineralne z dużą ilością potasu. W czasie suchego lata należy rośliny zasilać i dokarmiać, do połowy VIII. Ścinać pędy kwiatostanowe przed zimą. Po 4-5 latach trytomy wymagają przesadzania. W celu ochrony przed przemarznięciem, przed zimą warto związywać niezbyt ścisło liście, a całą roślinę obłożyć 30 cm warstwą suchych liści lub suchego torfu (wierzchołki liści pozostawić nie przykryte). Zabezpiecza to przede wszystkim korzenie i środek rozety liściowej. Zbyt wilgotne podłoże zimą może powodować gnicie i wypadanie roślin. Cenniejsze odmiany lepiej na zimę wykopać i przechować podobnie jak kłącza pacioreczników.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w III. Nasiona kiełkują po 25 dniach. Nasiona wymagają do skiełkowania przechłodzenia. Siewki kwitną w drugim, a czasem nawet pierwszym roku produkcji. Przez podział w V-VI z kawałkiem kłącza i korzeniami długości min. 5 cm lub przez sadzonki odziomkowe wiosną.

Zastosowanie: Sadzić w małych grupach lub pojedynczo na rabatach lub na skarpach, dobrze prezentują się nad wodą. Stosowana na kwiat cięty o dużej trwałości. Natomiast ograniczeniem w stosowaniu trytomy w naszych ogrodach jest jej egzotyczny wygląd, źle komponujący się z innymi bylinami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.