Larix decidua – modrzew europejski, modrzew pospolity


Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Larix decidua – modrzew europejski
Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Larix decidua – modrzew europejski w szacie jesiennej

Opis: Larix decidua – modrzew europejski, modrzew pospolity to drzewo nagozalążkowe, iglaste, dorastające do 50 m wysokości. Rośnie szybko, dożywa do kilkuset lat, choć już po ok. 100 latach zaczyna próchnieć. Konary ułożone są prawie poziomo i tworzą „drabinkę”. Kora u starszych egzemplarzy mocno spękana, ciemna. Pędy są zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Pędy ozdobne są także zimą w stanie bezlistnym, dzięki wypukłym, kulistym krótkopędom oraz żółtemu zabarwieniu. Igły są sezonowe (opadają na zimę), miękkie, wyrastające w pęczkach po kilkadziesiąt wokół krótkopędu. Igły są ozdobne zarówno wiosną (jasnozielone) jak i jesienią, gdy przebarwiają się pięknie na żółto. Kwiaty są jednopienne, rozdzielnopłciowe – żeńskie przypominają małe szyszki i są ciemno różowe, a męskie jasnożółte. Kwiaty pojawiają się wraz z wiosennym rozwojem igieł (IV). Szyszki drobne, sterczące do góry, pozostają wiele lat na drzewie i opadają razem z gałązkami.

Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Larix decidua – modrzew europejski, młode igły na krótkopędach

Występowanie: Środkowa i zachodnia Europa, w Polsce rośnie dziko w górach, przede wszystkim w Tatrach, w mniejszych skupieniach w Sudetach.

Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Larix decidua – modrzew europejski, młode szyszki

Wymagania: Gatunek światłolubny, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz przeciętnych glebach (najlepiej świeżych i żyznych, nie znosi gleb wilgotnych i gliniastych ani bardzo suchych i ubogich). Jest odporny na zanieczyszczone i suche powietrze w miastach oraz mrozy. W ogrodach należy sadzić modrzewie jesienią, gdyż wiosną bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację.

Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Larix decidua – modrzew europejski, odmiana zwisająca, Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Zastosowanie: Doskonale nadaje się na strzyżone żywopłoty (dobrze znosi cięcie, szybko rośnie). Można go wykorzystywać w nasadzeniach krajobrazowych, w parkach i zieleni miejskiej, pojedynczo lub w niewielkich grupach. Nagie pędy nadają się do suchych kompozycji. Szczególnie ładnie prezentuje się wiosną i jesienią. Na jesieni daje duży opad igieł, rozkładające się igły łatwo zakwaszają glebę.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion na początku V. W celu rozmnożenia odmian (szczególnie modnych odmian zwisających) stosuje się szczepienie na 5-letnim pędzie siewki modrzewia europejskiego lub japońskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.