Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma


Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) - laurencja zatokowa, izotoma
Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma

Dekoracyjność: Delikatne fioletowe kwiaty.

Pochodzenie: Rośnie dziko we wschodniej Australii.

Wysokość: Dorasta do 30 cm.

Opis: Jest byliną, która w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jest rośliną bardzo delikatną, z cienkimi przewisającymi pędami i licznymi, bardzo drobnymi, ząbkowanymi liśćmi. Wytwarza bardzo delikatne, 5-płatkowe, gwiazdkowate kwiaty. Kwiaty są pachnące, w odcieniach fioletu, różu i bieli. Kwitnie całe lato.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscach lekko półcienistych, jeżeli posadzimy na pełnym słońcu, to musimy roślinę intensywniej podlewać. Wymaga przeciętnej gleby ogrodowej, nie znosi gleb zlewnych, a po dobrym zakorzenieniu bez problemu znosi krótkie okresy suszy. Rośliny posadzone w pojemnikach muszą być podlewane bardzo systematycznie.

Uprawa: Na zakończenie sezonu najczęściej laurencję likwidujemy, traktując ją jak roślinę jednoroczną.  Jeżeli mamy odpowiednie miejsce do zimowania (pomieszczenie dobrze oświetlone o temperaturze kilkunastu stopni), to możemy pokusić się o przezimowanie rośliny i rozmnożenie na wiosnę przez sadzonki wierzchołkowe (podobnie jak pelargonię). Bardziej opłacalny jest wysiew nasion pod osłonami w III. Nasiona tylko lekko wklepujemy w podłoże (nie przykrywamy). Siewki pikujemy i uszczykujemy w celu rozkrzewienia. Wysadzamy na miejsce stałe po majowych przymrozkach. Aby przedłużyć kwitnienie i nadać roślinie zwarty pokrój, systematycznie usuwamy przekwitnięte kwiaty. Po głównym kwitnieniu warto roślinę przyciąć na wysokość kilkunastu centymetrów – jeżeli będzie długa i ciepła jesień, to laurencja może ponownie zakwitnąć.

Zastosowanie: Stosowana przede wszystkim do obsadzania pojemników stojących lub wiszących, jest to cenna roślina balkonowa i tarasowa. Ładne też wygląda na kwietnikach i w ogrodach skalnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 4 = 11