Liriope muscari – liriope szafirkowate


Liriope muscari - liriope szafirkowate
Liriope muscari – liriope szafirkowate

Liriope szafirkowe jest przede wszystkim uprawiane w naszych ogrodach ze względu na gęste, zimozielone kępy liści oraz fioletowe kwiatostany. Liście nadają się także i są coraz częściej stosowane jako zieleń cięta.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w lasach i zaroślach Japonii, Chin i Tajwanu. Wysokość 30-50 cm. Jest to roślina kłączowa, dzięki kłączom bardzo szybko rozrasta się i tworzy rozłożyste kępy. Liście długie, wąskie, trawiaste, zimozielone. Uprawiane są też odmiany o liściach paskowanych. Kwiaty dzwonkowate, zebrane kłosy, przypominające kwiatostany szafirków, w kolorze fioletowym, odmiany także białe. Kwitnienie od końca VIII do listopada (!).

Liriope muscari – owoc

Owocem jest kulista, czarna, błyszcząca jagoda, która jesienią stanowi dodatkową ozdobę liriope.

Wymagania: Stanowisko lekko ocienione, najlepiej w lekkim cieniu krzewów lub drzew. Gleba żyzna, próchniczna, stale lekko wilgotna, o niewielkiej zawartości wapnia. Niedobór wapnia sprzyja wyrastaniu liści i kwiatostanów.

Rozmnażanie: Podział karp wiosną, wysiew nasion jesienią.

Zastosowanie: Doskonała roślina okrywowa pod drzewa i krzewy. Dobrze wygląda w nieco dzikich ogrodach naturalistycznych. Na przód rabat bylinowych. Liście coraz częściej wykorzystywane przez florystów jako zieleń cięta.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 5 =