Lysimachia punctata – tojeść kropkowana


Lysimachia punctata - tojeść kropkowana
Lysimachia punctata – tojeść kropkowana

Pochodzenie i opis: Europa Środkowa po Azję Mniejszą, także gatunek krajowy, rośnie na łąkach, brzegach wód i skrajach lasów. Rozrasta się bardzo ekspansywnie dzięki krótkim podziemnym, różowym rozłogom. Wysokość 80-120 cm. Tworzy wzniesioną kępę. Liście jajowate, zielone. Kwiaty żółte, zebrane w długie, ulistnione, groniaste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty wyrastają z kątów liści. Kwitnienie w VI-IX. Gatunek bardzo silny i nadzwyczaj ekspansywny.

Wymagania: Stanowisko słoneczne do półcienistego, chłodne, wilgotne. Gleba raczej wilgotna, żyzna, gliniasta lub ilasta.

Uprawa: Roślina mało wymagająca. Największym problemem jest nadmierne, bardzo ekspansywne rozrastanie się karpy. Warto przed wysadzeniem zakopać w ziemię ograniczniki lub systematycznie obcinać łopatą zewnętrzne fragmenty karpy.

Rozmnażanie: Przez podział karp lub pojedynczych rozłogów.

Zastosowanie: Wokół oczek wodnych, na wilgotne chłodne rabaty, do ogrodów naturalistycznych, do obsadzania dużych powierzchni, do tworzenia „dzikich” grup parkowych. Ze względu na swoją ekspansywność, zastosowanie tego gatunku w małych ogródkach jest niewskazane.

Dekoracyjność: Smukły pokrój, obfite kwitnienie.


POZOSTAŁE GATUNKI:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *