Mahonia aquifolium – mahonia pospolita


Mahonia aquifolium – mahonia pospolita, kwiaty

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Dekoracyjność: Zimozielone skórzaste liście, żółte wiosenne kwiaty.

Mahonia aquifolium – mahonia pospolita, kwiaty

Opis: Niski, rozłożysty, wolno rosnący krzew, kuzynka berberysów. Dorasta do wysokości 1,5 m. Wytwarza liczne odrosty korzeniowe. Pędy sztywne, wyprostowane, drewno żółte. Liście pierzasto złożone, zimozielone, skórzaste, błyszczące, kolczasto zakończone. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Kwiaty drobne, intensywnie żółte, zebrane w groniaste kwiatostany na wierzchołkach zeszłorocznych pędów. Kwitnienie w V lub nawet pod koniec IV. Kwiaty są miododajne. Pręciki kwiatów (podobnie jak u berberysów) poruszają się przy dotknięciu. Jesienią zawiązują się granatowe jagody, z sinoniebieskim nalotem, jadalne w stanie przetworzonym (galaretki, dżemy). Zimą owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Najlepiej owocuje w miejscach dobrze oświetlonych.

Owoce mahoni są chętnie zjadane przez ptaki, kwiczoł

Wymagania: Stanowisko półcieniste i cieniste, w miejscach nasłonecznionych może cierpieć z powodu zimowej suszy fizjologicznej. Natomiast dobre oświetlenia krzewu sprzyja lepszemu kwitnieniu. Gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, próchniczne, stale wilgotne. Jest odporna na mrozy, nie lubi natomiast bezśnieżnych słonecznych mroźnych dni, ponieważ bardzo szybko wtedy paruje i liście brązowieją. Roślina szybko jednak regeneruje uszkodzenia, gdyż bez problemu odbija z odrostów korzeniowych (raczej jest problem z pozbyciem się tej rośliny z ogrodu). Źle znosi przesadzanie i powinna być sadzona z bryłą ziemi lub z pojemnika. Bardzo dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie: Do tworzenia grup na trawnikach, do obsadzania powierzchni pod dużymi drzewami i krzewami, na niestrzyżone kwitnące żywopłoty lub na żywopłoty strzyżone (ale słabiej kwitnące). Dobrze pasuje do ogrodów naturalistycznych. Ulistnione gałązki są wykorzystywane do wyrobu wiązanek pogrzebowych.

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji, z odrostów korzeniowych lub sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

71 + = 76