Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg

Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg


Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg

Pochodzenie i opis

Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg jest gatunkiem rodzimym. Jest objęty całkowitą ochroną. Rośnie dziko w lasach liściastych południowej części naszego kraju, gdzie tworzy gęste kępy.

Przebiśnieg jest rośliną o cebulach wieloletnich zimujących w gruncie. Doskonale wszyscy znamy jego białe, wczesnowiosenne kwiaty. Wyrastają one wprost ze śniegu i tworzą duże kwitnące plamy.

Cebule przebiśniegów okryte są delikatną, łatwo odpadającą łuską zewnętrzną. Jest gatunkiem długowiecznym. Dorasta do 20 cm. Liście ma wąskie, długie, sinozielone. Cała roślina jest trująca.

Kwiaty przebiśniegu są białe i lekko pachną. Znajdują się pojedynczo na wierzchołku pędu kwiatostanowego. Budowa kwiatu bardzo charakterystyczna – 6 płatków zebranych jest w dwóch okółkach. 3 płatki zewnętrzne są znacznie dłuższe od wewnętrznych i zakrywają je. 3 płatki wewnętrzne są krótkie i posiadają na końcach zielone plamki. W czasie gwałtownych zmian temperatur płatki zamykają się. Kwitnie w II – III. Kwitnienie trwa ok. 10 dni, znacznie dłużej gdy jest chłodno.

Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśniegPo kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają. Jeżeli nie przytniemy przekwitłych kwiatów, to w ich miejsce pojawia się owoc – torebka wypełniona nasionami.

Nasiona przebiśniegów roznoszone są przez mrówki dzięki Elajosomom – słodkim, smacznym wyrostkom.

Dzięki temu w lesie możemy spotkać całe łany tych wdzięcznych roślin.

Przebiśnieg często jest mylony ze śnieżycą wiosenną, kwitnącą nieco później.

galanthus-leucojum

Wymagania i uprawa

Przebiśnieg doskonale rośnie w miejscach półcienistych i wilgotnych. Lubi gleby zasobne w próchnicę, przepuszczalne, o odczynie lekko zasadowym. Poza tym jest mało wymagający i łatwy w uprawie.

Po uschnięciu liści, w VI-VII, wykopujemy cebule. Nie musimy tego robić częściej niż co 4 lata. Cebule czyścimy i przechowujemy w wilgotnym torfie lub w trocinach, możliwie krótko ze względu na łatwe wysychanie cebulek. Sadzimy ponownie do gruntu już w VIII/IX.

Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek.

Ponadto daje obfity samosiew, jeżeli w porę nie przytniemy przekwitniętych kwiatów. Rośliny rozmnożone z nasion kwitną po ok. 6 latach.

Zastosowanie

Przebiśniegi doskonale nadają się do tworzenia grup jednogatunkowych lub w połączeniu z innymi tak wcześnie kwitnącymi roślinami. Bardzo dobrze wyglądają pod drzewami i krzewami. Nadają się do sadzenia w niewielkich grupach w ogródkach skalnych. Ze względu na stosunkowo długą łodygę można go stosować jako kwiat cięty. Jest rośliną miododajną.

W uprawie są też odmiany przebiśniegów o kwiatach pełnych. Zamiast pylników mają one dodatkowe okółki płatków kwiatowych.

Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczka przebiśnieg, odmiana pełna

 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne