Mesembryanthemum criniflorum, Dorotheanthus bellidiformis – przypołudnik stokrotkowy, doroteantus stokrotkowy


Mesembryanthemum criniflorum - przypołudnik stokrotkowy
Mesembryanthemum criniflorum – przypołudnik stokrotkowy

Dekoracyjność: Duże barwne kwiaty, pokrój płożący lub zwisający, soczyste gruboszowate łodygi i liście.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Afryce Południowej.

Wysokość: Roślina płożąca, nie przekracza 10 cm.

Opis: Gatunek o budowie sukulentowej. Łodygi i liście są mięsiste, wypełnione wodą. Pędy są mocno rozgałęzione, płożą się pokrywając duże powierzchnie. Liście liczne drobne, szorstkie, z brodawkami (liście wyglądają jak pokryte szronem). Kwiaty stosunkowo duże, podobne do koszyczków roślin z rodziny astrowatych. Podczas pełni kwitnienia prawie nie widać liści i pędów spod kwiatów. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne i dopiero około południa (stąd nazwa). Kwiaty bardzo barwne – różowe, pomarańczowe, czerwone, łososiowe, białe. Kwitnie obficie całe lato i część jesieni.

Przypołudnik - siewki z wyraźnymi gruczołkami na liściach
Przypołudnik – siewki z wyraźnymi gruczołkami na liściach

Nasiona: Bardzo drobne, jasno beżowe, kanciaste (3000 – 4000 sztuk/ 1g)

Wymagania: Jak wszystkie sukulenty, wymaga stanowiska słonecznego i przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt zasobnej gleby. Nie znosi długotrwałych opadów – łatwo wtedy zagniwa i wypada.

Uprawa: Nasiona wysiewamy w III pod osłonami do skrzyneczek. Ze względu na to, że nasiona są bardzo drobne, to tylko lekko wklepujemy je w podłoże, a nie przykrywamy. Siewki pikujemy po kilka do doniczek. Wysadzamy na miejsce stałe pod koniec V w rozstawie 20 cm x 25 cm..

Zastosowanie: Jedna z podstawowych roślin jednorocznych wykorzystywanych w ogrodach skalnych, do obsadzania murków kwiatowych i pojemników.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =