Kochia scoparia – mietelnik żakula, cyprys letni


Kochia scoparia (Bassia scoparia) - mietelnik żakula, cyprys letni
Kochia scoparia (Bassia scoparia) – mietelnik żakula, cyprys letni

Dekoracyjność: Gęsto ulistnione pędy tworzące sezonowe „krzewy”.

Pochodzenie: Europa Południowa oraz Azja Środkowa

Wysokość: do 100 cm

Opis: Łodygi są silnie rozgałęzione od samego dołu, tworząc zwarte, piramidalne „krzaczki”, co upodabnia roślinę do cyprysika. Liście są bardzo wąskie, igiełkowate (ale miękkie w dotyku), jasnozielone. Liście i łodyga pokryte są srebrnymi włoskami. Odmiana trichophylla ma liście zabarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty są niepozorne, drobne i nie stanowią elementu dekoracyjnego (co jest rzadkie u roślin jednorocznych), czerwono zielone zebrane w kłębiki osadzone pojedynczo w kątach liści.

Nasiona: Jasnobrązowe, kanciaste orzeszki (1000 sztuk/1 g).

Wymagania: Najlepiej rośnie i rozkrzewia się na stanowisku słonecznym, choć znosi półcień. Wymaga gleby dość żyznej i wilgotnej, ale przepuszczalnej.

Zastosowanie: Jedna z najlepszych sezonowych roślin na niskie żywopłoty (doskonale znosi strzyżenie) i osłony. Można go sadzić pojedynczo lub grupami na rabatach. Może stanowić jednoroczną imitację iglaków w ogródkach skalnych. Po wyschnięciu i wyrwaniu z ziemi doskonale może służyć jako delikatna miotełka (stąd nazwa mietelnik).

Uprawa: Wysiew nasiona do gruntu na początku V. Po wzejściu siewki przerywamy. Można też wysiewać kochię w III-IV do inspektu i wysadzać rozsadę w maju na miejsce stałe w odległości ok. 50 cm od siebie. Daje łatwo samosiew.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.