Monstera deliciosa, Philodendron pertusum – monstera wonna


Pochodzenie: Rośnie dziko w Meksyku, jest epifitycznym pnączem.

Dekoracyjność: Ogromne, mocno wcinane („dziurawe”) liście.

Opis: Dorasta do kilku metrów. Pędy ma grube, mocne, częściowo zdrewniałe. Wytwarza liczne, nieraz bardzo grube i niezbyt dekoracyjne korzenie powietrzne, dzięki którym roślina dodatkowo pobiera wilgoć z powietrza. Część korzeni dotyka podłoża, stanowi podporę rośliny i przejmuje rolę korzeni podziemnych. Młode liście są małe, sercowate, bez wcięć. Liście starsze są bardzo duże, ciemnozielone, skórzaste, z licznymi wcięciami i otworami.W mieszkaniu rzadko kwitnie, w szklarniach dość często pojawiają się duże kolby z białą pochwą. Owoce to jagody zebrane na kolbie podobnie jak ziarna kukurydzy, jadalne i smaczne (ananasowo-bananowe). Jagody zawierają kryształy szczawianu wapnia (rafidy), które podczas jedzenia kaleczą śluzówki jamy ustnej i gardła. Wyhodowano już odmiany zawierające mniej rafidów.

Wymagania i uprawa: Gatunek łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i wilgotnych, w rozproszonym świetle. Przy zbyt małej ilości światła rozwijają się liście bez wcięć i otworów (zdjęcie obok), a międzywęźla są nadmiernie wyciągnięte. Bardzo dobrze reaguje na regularne spryskiwanie i mycie liści. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne, o lekkiej strukturze, kwaśne lub lekko kwaśne. Bardzo dobrze reaguje na systematyczne, cotygodniowe zasilanie nawozami wieloskładnikowymi (np. Florovitem). Nie należy usuwać zwisających korzeni czepnych, mimo iż nie zawsze wyglądają efektownie.

Zastosowanie: Najczęściej jako duża roślina stojąca z podpartymi pędami, rzadziej zwisająca ze względu na duży ciężar pędów.

Rozmnażanie: Sadzonkowanie fragmentów pędów. Można też rozmnażać monsterę przez wysiew świeżych nasion, które kiełkują po ok. 3-4 tygodniach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

22 − 19 =