Narcissus x hybridus – narcyz ogrodowy


Narcyzy w Keukenhof, Holandia

Pochodzenie: Gatunki wyjściowe dzisiejszych mieszańców pochodzą przede wszystkim z Hiszpanii i Portugalii, a nawet z Chin i Japonii.

Dekoracyjność: Wiosenne kwiaty do ogrodu i wazonu.

Charakterystyczną cechą narcyzów jest przykoronek

Opis: Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych jasnobrązową łuską zewnętrzną z wyraźnym unerwieniem. Cebule przybyszowe powstają wewnątrz cebuli matecznej, w kątach łusek spichrzowych. Liście trawiaste, równowąskie. Kwiaty sześciolistkowe, najczęściej żółte lub białe ze zrośniętym przykoronkiem w środku. Przykoronek może być różnej długości i kształtu, a także może mieć zupełnie inną barwę niż płatki okwiatu (w zależności od odmiany). Kwiaty najczęściej delikatnie pachnące, kwitnienie w IV-V. Wysokość kwitnących roślin do ok. 40 cm. Cała roślina jest trująca, sok może działać drażniąco na skórę.

Wymagania: Gatunek dość wymagający. Gleba przed sadzeniem musi być dobrze przygotowana (jak w uprawie większości roślin cebulowych  ) Nie znosi gleb ciężkich i podmokłych, a także łatwo wysychających, piaszczystych. Toleruje gleby lekko kwaśne. Uprawa na pełnym słońcu lub tylko lekkim półcieniu. Podobnie jak wszystkie cebulowe najlepiej rośnie, gdy wiosna jest chłodna i wilgotna. Gdy wiosną brakuje opadów należy rośliny systematycznie podlewać, szczególnie w czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Narcyzy wymagają systematycznych dawek nawozów mineralnych, podobnie jak tulipan, szczególnie w okresie rozwoju liści i tworzenia pąków kwiatowych. Mniej odporne na mróz niż tulipan, dlatego wymagają okrycia na zimę.

Uprawa:  Przebiega zgodnie z ogólnym schematem  uprawy cebulowych. Jeżeli uprawiamy cebule amatorsko na kwitnienie, to można je przesadzać co 3-4 lata. Jeżeli natomiast zależy nam na produkcji cebul (oraz w przypadku pędzenia cebul), należy cebule wykopywać co roku, po wcześniejszym ogłowieniu kwiatów i uschnięciu liści. Po wykopaniu cebul należy je obsuszyć i poczekać, aż cebule potomne będą się bez problemu odrywać od piętki cebuli matecznej. Przechowujemy przez lato w miejscu zabezpieczonym przed słońcem, przewiewnym, w temperaturze ok. 18oC.

Zastosowanie: Typowe byliny wiosny, do tworzenia grup ogrodowych na wiosennych rabatach z innymi roślinami cebulowymi, odmiany niskie drobnokwiatowe do ogrodów skalnych. Można je sadzić pod drzewami i krzewami. Doskonała roślina na kwiat cięty, szczególnie w okresie Wielkanocy. Przy wkładaniu narcyzów do wody należy pamiętać, że ucięte końcówki wydzielają lepki sok przyspieszający więdnięcie innych kwiatów ciętych. Dlatego nie należy wkładać narcyzów do wazonów z innymi roślinami. Coraz częściej produkowany jako wiosenna roślina doniczkowa (odmiany drobnokwiatowe). Jak większość cebulowych, świetnie nadaje się do pędzenia.

Rozmnażanie: Przez cebule przybyszowe, choć współczynnik rozmnażania tą metodą jest niski. Sporządzanie sadzonek łuskowych (kilka łusek połączonych fragmentem piętki), dzięki czemu uzyskujemy ok. 6 razy więcej cebul, ale okres produkcji trwa aż 3 lata.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

56 − 50 =