Narcissus x hybridus – narcyz ogrodowy


Pochodzenie i opis

Narcissus x hybridus – narcyz ogrodowy jest mieszańcem. Gatunki wyjściowe pochodzą przede wszystkim z Hiszpanii i Portugalii, a nawet z Chin i Japonii.

Narcyzy w Keukenhof, Holandia

Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych jasnobrązową łuską zewnętrzną z wyraźnym unerwieniem. Cebule przybyszowe powstają wewnątrz cebuli matecznej, w kątach łusek spichrzowych.

Liście są trawiaste, równowąskie. Kwiaty są sześciolistkowe, najczęściej żółte lub białe ze zrośniętym przykoronkiem w środku. Przykoronek może być różnej długości i kształtu, a także może mieć zupełnie inną barwę niż płatki okwiatu (w zależności od odmiany). Kwiaty najczęściej delikatnie pachną. Kwitnienie przypada na IV-V. Wysokość kwitnących roślin to ok. 40 cm. Cała roślina jest trująca, a sok może działać drażniąco na skórę.

Charakterystyczną cechą narcyzów jest przykoronek
Wymagania i uprawa

Narcyz mieszańcowy jest gatunkiem dość wymagającym.

Gleba przed sadzeniem musi być dobrze przygotowana (jak w uprawie większości roślin cebulowych ). Nie znosi gleb ciężkich i podmokłych, a także łatwo wysychających, piaszczystych. Toleruje gleby lekko kwaśne.

Uprawa udaje się jedynie na pełnym słońcu lub tylko lekkim półcieniu. Podobnie jak wszystkie cebulowe najlepiej rośnie, gdy wiosna jest chłodna i wilgotna. Gdy wiosną brakuje opadów należy rośliny systematycznie podlewać, szczególnie w czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Narcyzy wymagają regularnych dawek nawozów mineralnych, podobnie jak tulipan. Nawożenie jest szczególnie istotne w okresie rozwoju liści i tworzenia pąków kwiatowych.

Narcyz jest mniej odporny na mróz niż tulipan, dlatego wymaga okrycia na zimę.

Uprawa narcyzów przebiega zgodnie z ogólnym schematem  uprawy cebulowych.

Jeżeli uprawiamy cebule amatorsko na kwitnienie, to można je przesadzać co 3-4 lata. Jeżeli natomiast zależy nam na produkcji cebul oraz pędzeniu cebul, należy cebule wykopywać co roku, co roku też przeprowadza się wtedy ogławianie kwiatów. Po wykopaniu cebul należy je obsuszyć i poczekać, aż cebule potomne będą się bez problemu odrywać od piętki cebuli matecznej. Przechowujemy przez lato w miejscu zabezpieczonym przed słońcem, przewiewnym, w temperaturze ok. 18oC.

Zastosowanie

Narcyzy to typowe byliny wiosny. Nadają się do tworzenia grup ogrodowych na wiosennych rabatach z innymi roślinami cebulowymi. Odmiany niskie drobnokwiatowe można sadzić w ogrodach skalnych. Można też sadzić narcyzy pod drzewami i krzewami.

Narcyz jest doskonałą rośliną na kwiat cięty, szczególnie w okresie Wielkanocy. Przy wkładaniu narcyzów do wody należy pamiętać, że ucięte końcówki wydzielają lepki sok. Sok ten przyspiesza więdnięcie innych kwiatów ciętych. Dlatego nie należy wkładać narcyzów do wazonów z innymi roślinami. Coraz częściej produkowany jest jako wiosenna roślina doniczkowa (odmiany drobnokwiatowe). Jak większość cebulowych, świetnie nadaje się do pędzenia.

Rozmnażanie

Przez cebule przybyszowe, choć współczynnik rozmnażania tą metodą jest niski. Można sporządzać sadzonki łuskowych (kilka łusek połączonych fragmentem piętki). Dzięki tej metodzie uzyskujemy ok. 6 razy więcej cebul, ale okres produkcji trwa aż 3 lata.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *