Wrzosy i wrzośce
… Wprawne oko dojrzy jednak szybko podstawowe różnice między tymi roślinami.
Pigwowiec i pigwa
to rodzaje podobne właściwie tylko z nazwy i to z polskiej. Pigwowiec po łacinie to Chaenomeles, a pigwa – Cydonia. Oba rodzaje należą do rodziny różowatych (Rosaceae), tej samej co róże, jabłonie i wiele innych. Ponadto oba rodzaje mają podobne azjatyckie pochodzenie.
Kokorycz i kokoryczka
To dwa rodzaje bylin zimujących w gruncie, które są podobne jedynie z nazwy. I to dodatkowo mylącej!
Kokorycz (Corydalis), wbrew nazwie, jest mniejsza od kokoryczki (Polygonatum) (choć jest też gatunek kokorycz niska).
Bez i lilak
Azalie i różaneczniki
Należą do tego samego rodzaju Rhododendron. Seneta w Dendrologii wyróżnił dwa podrodzaje: Eurhodendron (różanecznik) i Anthodendron (azalia). W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa gatunki: Rhododendron catawbiense (różanecznik katawbijski) oraz Rhododendron flavum (azalia pontyjska).
Kasztanowiec i kasztan
Kasztanowiec czy kasztan to w naszym codziennym języku to samo. Podczas zbierania kasztanów w parku nikt z nas nie zastanawia się czy są to owoce kasztanowca czy kasztana. Dopiero zestawienie liści, kwiatów i owoców kasztana i kasztanowca daje sporo do myślenia – są to gatunki wyglądające zupełnie inaczej i mające zupełnie inne wymagania.
Tawuła i tawułka
Tawułki i tawuły to kolejne dwa rodzaje, które nie wiedzieć czemu, mają bardzo podobną polską nazwę. I jest to właściwie ich jedyne podobieństwo.