Ogród różany Rosengarten Forst


Rosengarten Forst – Ogród Różany – galeria zdjęć  

Rosengarten Forst – Oficjalna strona ogrodu 

Kiedy warto odwiedzić ogród różany Rosengarten Forst?


Ogród różany Rosengarten Forst
Latem Rosengarten kwitnie tysiącem róż.

Ogród różany Rosengarten Forst zwiedzałam latem, w lipcu i myślę, że wtedy najwięcej się tu dzieje. Przede wszystkim kwitną róże, a to dla nich przede wszystkim tu się przyjeżdża. W tym też okresie imponująco wyglądają wszechobecne rabaty bylinowe oraz barwne kwietniki , wazy i misy.

Ogród różany założono w miejscowości Forst nad Nysą Łużycką, tuż przy granicy z Polską. Ma on 17 hektarów.

Niedaleko Rosengarten Forst, na terenie Niemiec znajduje się Rhododendronpark Kromlau oraz polsko niemiecki Park Mużakowski. Zobacz mapę 

O Rhododendronpark Kromlau piszę tu , a o Parku Mużakowskim tu  .

Założenie ogrodu


Ogród różany Rosengarten Forst
Fragment ogrodu różanego

Ogród różany założono w 1913 roku, w związku z czteromiesięczną wystawą róż organizowaną w Forst. Na tę okazję, obok róż, przedstawiono bogatą kolekcję dalii i chryzantem, wydzielono część ogrodu na nasadzenia w stylu angielskim. Oprócz roślin w ogrodzie pojawiła się mała architektura – rzeźby, fontanny, pergole i trejaże oraz zabudowania, głównie gastronomiczne. Taki wygląd ogrodu przetrwał do II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań wojennych uległ znacznemu zniszczeniu.

Ogród różany Rosengarten Forst
Jedną z ciekawostek jest zielona róża `Lovely Green`

Po wojnie stopniowo odnowiono zniszczone budynki i zrewaloryzowano nasadzenia. Ogród był jak nowy na swoje 40-lecie. W latach 90-tych XX w. odnowiono fontanny i rzeźby oraz zabytkową restaurację znajdującą się przy wejściu do ogrodu.

Ogród ma 17 ha powierzchni. Jak podaje oficjalna strona, w ogrodzie posadzono ponad 900 odmian róż.

Od 1988 r. co roku wybierana jest Królowa Róż ogrodu Rosengarten Forst.

Co warto zobaczyć …


Ogród różany to nie tylko róże. To także piękne nasadzenia roślin sezonowych i bylin, fontanny i rzeźby. Zapraszam do krótkich galerii:

Róże


Fontanny


Kwietniki i rabaty


Zwiedzanie ogrodu w okresie 1.10 – 30.04 jest bezpłatne. W pozostałym czasie kupuje się bilety wstępu (cennik na stronie). Ogród nie jest duży, można go spokojnie zwiedzić w ciągu jednego letniego dnia (ja jeszcze tego samego dnia zdążyłam zupełnie spokojnie pojechać do Rhododendronpark Kromlau i zwiedzić go bez pośpiechu).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

92 − = 85