Anemone x hybrida, A. japonica – zawilec mieszańcowy

Anemone x hybrida, A. japonica – zawilec mieszańcowy


anemone-hybrida-zawilec-mieszancowy

Anemone x hybrida, A. japonica – zawilec mieszańcowy to gatunek, którego nie powinno zabraknąć na żadnej jesiennej rabacie bylinowej. Cała roślina zachwyca dostojnym wzrostem, żywo zielonym kolorem liści, ale przede wszystkim pięknymi, wdzięcznymi kwiatami. Przy odrobinie trudu włożonego w przygotowanie gleby pod zawilce mieszańcowe, w krótkim czasie otrzymamy silne i bardzo ekspansywne rośliny.

Zawilec mieszańcowy jest wysoką bylina zimującą w gruncie.

Pochodzenie i opis

Zawilec mieszańcowy jest krzyżówką A. hupehensis var. japonica i A. vitifolia, które rosną dziko w lasach Japonii i Chin. Osiąga wysokość 120 cm. Tworzy wzniesioną kępę. Ma grube mięsiste kłącza i głęboko sięgające korzenie. Rozrasta się bardzo silnie, ale pełny rozwój następuje w drugim roku po posadzeniu, gdy korzenie osiągną głębokość 50-70 cm. Od gatunków skrzyżowanych różni się bujniejszym wzrostem i dużymi kwiatami. Liście są trójklapowe, ciemnozielone, szorstko owłosione, od spodu srebrzyste. Ulistnienie bardzo bujne, dekoracyjne także po okresie kwitnienia.

Kwiaty są zebrane w luźne baldachy. Są różowe, rozwijają się w VIII-X. Owoce są białe, wełniste, dekoracyjne.

anemone-hybrida-zawilec-mieszancowy
Owocostany zawilca mieszańcowego

W dobrych warunkach gatunek bardzo ekspansywny.

Wymagania i uprawa

Zawilec mieszańcowy preferuje stanowisko półcieniste, raczej ciepłe, najlepiej w lekkim cieniu drzew. Gleba powinna być gliniasto-piaszczysta, stale wilgotna w okresie wegetacji, żyzna i próchniczna. Należy unikać gleb łatwo wysychających. Gatunek dość wrażliwy na mróz i bezśnieżne, wilgotne zimy.

Rośliny należy obficie podlewać w czasie suszy. Powinno się systematycznie dostarczać nawozów organicznych w postaci ziemi liściowej i dobrze rozłożonego obornika. Należy skrócić pędy na jesieni albo wiosną. Koniecznie trzeba w październiku nakryć rośliny na zimę warstwą suchych liści na grubość 15-20 cm (szczególnie w pierwszym i drugim roku po posadzeniu). Szkodliwa jest zimą także woda stagnująca w glebie, dlatego potrzebny jest drenaż. Przez pierwsze lata rośliny rosną słabo. Po zadomowieniu się trudno je wyplenić z ogrodu, gdyż nawet kawałek pozostałego korzenia z pąkiem da początek nowej roślinie. Przesadzanie i dzielenie możliwe jest tylko wiosną. Wtedy też wykonujemy rozmnażanie przez podział. Można też wykonywać sadzonki korzeniowe zimą. Sadzonki układa się poziomo, niezbyt gęsto, gdyż wyrastające liście są duże. Sadzonki przykrywa się stosunkowo cienką warstwą podłoża.

Zastosowanie

Zawilec mieszańcowy nadaje się do sadzenia w lekkim cieniu dużych drzew, ale nie w pobliżu korzeni drzew. Sadzi się go też na rabaty bylinowe oraz w dużych grupach na trawnikach. Nadaje się także na kwiat cięty.

Zawilec ten stanowi wraz z marcinkami i trawami największą ozdobę jesiennego ogrodu.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne